HomePILNE

Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wys 500 miliardów euro

Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wys 500 miliardów euro

Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 miliardów euro na złagodzenie skutków kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Wspólny pomysł ogłosili na konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron.

500 miliardów euro to suma, którą Unia miałaby pożyczyć na rynkach pod gwarancje europejskiego budżetu, czyli 27 krajów. Propozycja francusko-niemiecka jest nieco hojniejsza od przygotowywanej przez Komisję. Według nieoficjalnych informacji sprzed miesiąca fundusz według Brukseli powinien wynieść 320 miliardów euro. Z kolei Hiszpania i Włochy mówiły o konieczności stworzenia funduszu w wysokości biliona euro. Madryt i Rzym domagały się też, by fundusz był w formie bezzwrotnych dotacji. I taka jest także propozycja Berlina i Paryża, choć kraje Północy – Holandia, Dania, Austria i Szwecja uważają, że powinny być to pożyczki, a nie granty.

Polska – jak wynika ze stanowiska wysłanego przez rząd w Warszawie do unijnych stolic i Komisji, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka – dopuszcza i granty i pożyczki podkreślając, że powinna być zachowana równowaga. Aczkolwiek w obecnej sytuacji nacisk – według Polski – należy położyć przede wszystkim na bezzwrotne wsparcie sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kryzysu.

IAR/Beata Płomecka/w to/COMMENTS