HomePILNE

Francja: Dziewiąty weekend protestów “żółtych kamizelek”

Francja: Dziewiąty weekend protestów “żółtych kamizelek”

84 tysiące w całej Francji, a około ośmiu tysięcy osób w Paryżu wzięło udział w dziewiątej sobocie protestów tak zwanych „żółtych kamizelek”. W wielu miejscach dochodziło do starć z policją. 
W całym kraju zatrzymano 244 osoby, ponad sto dziesięć w samym Paryżu, z czego 74 osadzono w areszcie. Według policji albo znaleziono przy nich broń albo grupowali się, szykując się do walki z siłami porządkowymi lub przygotowywali do aktów wandalizmu. Zatrzymania i aresztowania miały miejsce także w wielu innych miastach Francji – w Bordeaux, w Tuluzie, w Nimes – gdzie domagano się likwidacji V-tej Republiki czy w Bourges, które obok Paryża miało być centralnym miejscem akcji protestacyjnej przeciwko polityce finansowej rządu. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie siły nabywczej pieniądza i o bardziej sprawiedliwy podział dochodu narodowego.
Według francuskich komentatorów siła protestów nie słabnie, ale mimo kilku incydentów manifestacje miały spokojniejszy przebieg niż wcześniejsze protesty. W ubiegły weekend w protestach wzięło udział około 50 tysięcy osób.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/jjCOMMENTS