Francja: Demonstracje “żółtych kamizelek”

Francja: Demonstracje “żółtych kamizelek”

Na ulicach Paryża i kilku innych miast Francji demonstrują zwolennicy ruchu “żółtych kamizelek”, który na dziś zapowiedział kolejny ogólnonarodowy protest. W stolicy kraju manifestanci maszerują Polami Elizejskimi. Wzywają prezydenta Emmanuela Macrona do ustąpienia ze stanowiska. Tysiąc demonstrantów protestuje w Rouen, po kilkuset w Reims, Grenoble, Pau i Laval. 

Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner wezwał lokalne władze do bezwzględnego rozprawiania się z uczestnikami ewentualnych zamieszek.
Jest to ósma mobilizacja protestujących. “Żółte kamizelki” chcą pokazać, że ruch jest zdeterminowany do kontynuowania protestu. Dodatkowy impuls to środowe aresztowanie pod zarzutem zorganizowania nielegalnego protestu jednego z liderów ruchu – Erica Droueta. Wprawdzie wyszedł on na wolność, jednak jego zatrzymanie wzbudziło oburzenie uczestników ruchu. W obronie Erica Droueta stanęli między innymi liderzy radykalnej opozycji: Marine Le Pen i Jean-Luc Melanchon.
“Żółte kamizelki” protestują w całej Francji przeciw rosnącym kosztom utrzymania. Początkowo manifestanci domagali się rezygnacji z planowanej na 1 stycznia podwyżki podatków od paliwa. Po tym jak rząd się z niej wycofał, żądają podniesienia wysokości płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych, zgłaszają też postulaty polityczne – w tym ustąpienia prezydenta Macrona.

franceinfo&twitter&giletesjaunes&IARwcześń./dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0