HomePILNE

Francja: Czynne są plaże, niektóre muzea, można wybrać się w góry

Francja: Czynne są plaże, niektóre muzea, można wybrać się w góry

We Francji pierwszy weekend od rozpoczęcia stopniowego znoszenia dwumiesięcznej kwarantanny Francuzki i Francuzi wykorzystują na spacery po plażach i odwiedzanie niektórych placówek muzealnych. Minister spraw wewnętrznych apeluje o zachowanie ostrożności i rozsądku.

Na plażach Normandii czy Bretanii można spacerować, kąpać się, uprawiać jogging i sporty pod żaglami. Nie wolno się opalać, aby uniknąć tłoku. Można wędrować po lasach i po alpejskich szlakach. Czynny jest dla ograniczonej liczby zwiedzających klasztor Mont St. Michel, wiele lokalnych placówek muzealnych i Sanktuarium w Lourdes, w którym można przebywać przez pół godziny.

Minister Spraw Wewnętrznych Christophe Castaner apelował do społeczeństwa o zachowanie postawy obywatelskiej. Zaznaczył, że wszyscy są odpowiedzialni z wynik walki z koronawirusem – przed samymi sobą, przed bliskimi, przyjaciółmi, personelem medycznym i przed otoczeniem. Podkreślił, że to jest wspólna walka z epidemią.

Rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye oceniła, że w pierwszym tygodniu znoszenia kwarantanny społeczeństwo było na ogół zdyscyplinowane – noszono maseczki, obowiązkowe w transporcie publicznym i zachowywano przepisowy dystans.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/w zrCOMMENTS