Francja: Po 5 dniach zamknięcia ponowne otwarcie wieży Eiffla

Francja: Po 5 dniach zamknięcia ponowne otwarcie wieży Eiffla

W niedzielę ponownie zostanie udostępniona turystom wieża Eiffla. Ten najsłynniejszy zabytek stolicy Francji, który stał się symbolem Paryża został zamknięty we wtorek ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Dyrekcja obiektu zdecydowała się na zamknięcie Wieży Eiffla ze względu na intensywne opady śniegu. Wprawdzie nasypało nie więcej niż 20 centymetrów białego puchu, co może w Warszawie, Moskwie czy w Quebecu, a nawet we wschodniej Francji, wywoływać uśmiech, to jednak w Paryżu czy w regionie stołecznym sparaliżowało to życie mieszkańców – rekordowe korki na drogach, ludzie całą noc koczujący w swoich samochodach, zamknięte sklepy, szkoły, nie kursujące autobusy, opóźnienia na kolei i na lotniskach.
Skutki wprowadzenia zakazu poruszania się w tym rejonie ciężarówek, których kilkaset stało na poboczu, dzisiaj widać na pustych półkach wielu sklepów – także wielkich sieci handlowych. Brakuje warzyw, owoców, mięsa czy ryb. Transportowcy domagają się od władz odszkodowań.
Sytuacja w Ile-de-France uległa znacznej poprawie, mimo, że śnieg miejscami jeszcze leży, ale w siedmiu departamentach środkowej Francji wciąż obowiązuje alarm pogodowy. Ze śniegu w Paryżu cieszyły się tylko dzieci, a także fotografowie i narciarze zjeżdżający po zboczach Montmartre’u.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0