HomeSport

Formuła 1: Werdykt w sprawie protestu Renault, kara dla Racing Point

Formuła 1: Werdykt w sprawie protestu Renault, kara dla Racing Point

Międzynarodowa Federacja Samochodowa nałożyła na rywalizujący w Formule 1 zespół Racing Point karę w wysokości 400 tysięcy euro oraz odjęła 15 punktów od dorobku w klasyfikacji mistrzostw świata konstruktorów. Decyzja FIA ma związek ze skopiowaniem przez ekipę z Silverstone układu hamulcowego z zeszłorocznego bolidu Mercedesa.

Renault oprotestowało wyniki trzech rund – GP Styrii, GP Węgier i GP Wielkiej Brytanii. Francuzi zarzucili rywalom skopiowanie zeszłorocznego bolidu “Srebrnych Strzał”, co oznaczałoby złamanie przepisów F1. Zespół z Enstone uważał, że należy pozbawić Racing Point wszystkich wywalczonych w tym sezonie punktów. Po przeprowadzeniu śledztwa uznano, że układ hamulcowy w modelu RP20 faktycznie jest w głównej mierze oparty na rozwiązaniu, jakie Mercedes stosował w roku 2019.

Karę zasądzono jednak tylko za ten pierwszy wyścig. W przypadku dwóch pozostałych rund Racing Point otrzymał jedynie reprymendę. Zespół z Silverstone ma dobę na podjęcie decyzji o odwołaniu się od decyzji FIA.

Redakcja Sportowa PR / ma

COMMENTS