Fiskus sam policzy niektóre ulgi podatkowe

Fiskus sam policzy niektóre ulgi podatkowe

Elektroniczny PIT wypełni za nas niektóre ulgi podatkowe – poinformował w rozmowie z Polskim Radiem wiceminister finansów Filip Świtała. Resort planuje, że w przyszłym roku zeznania podatkowe wypełni za nas fiskus.

Wiceminister Filip Świtała powiedział, że podatnik będzie mógł sprawdzić i zmienić PIT na portalu podatkowym. Zeznanie uwzględni ulgę na dzieci. Informację na ten temat, jak wyjaśnia rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej, pobierze z rejestru PESEL. Osoby, które będą chciały skorzystać z ulgi odsetkowej bądź na internet będą musiały samodzielnie edytować zeznanie.

W wypełnionym zeznaniu będzie też informacja o przekazaniu jednego procenta na rzecz organizacji pozarządowych. Domyślna opcja będzie zawierała dane organizacji pożytku publicznego, którą obdarowaliśmy w poprzednim roku. Wybór ten będzie można zmienić.

Ministerstwo chce zachęcić do rozliczania przez internet krótszym czasem zwrotu nadwyżki podatku. Okres ten skróci się z 3 miesięcy do 45 dni. Krajowa Administracja Skarbowa ma udostępnić zeznania do połowy lutego.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że Polacy za pośrednictwem internetu złożyli w tym roku ponad 11 milionów 350 tysięcy zeznań podatkowych. Rok wcześniej było to ponad 9 milionów 600 tysięcy.

IAR / Karol Tokarczyk/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0