HomeSport

Finanse klubów Ekstraklasy. Legia znów liderem

Finanse klubów Ekstraklasy. Legia znów liderem

W 2018 roku Legia Warszawa po raz ósmy rzędu została liderem rankingu przychodów wśród polskich klubów piłkarskich. Tak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte 13. edycji raportu o finansach Ekstraklasy. Drugie miejsce w rankingu zajął Lech Poznań, a trzecie – Lechia Gdańsk.

Jeden z autorów raportu Paweł Jakóbik powiedział, że łączne przychody klubów Ekstraklasy wyniosły w ubiegłym roku 528 milionów złotych, czyli nieco mniej niż rok wcześniej. Spadek jest spowodowany brakiem awansu naszych drużyn do dalszych rund europejskich pucharów.

Prezes Ekstraklasy Marcin Animucki podkreśla, że gra w europejskich pucharach daje klubom kilka dodatkowych źródeł przychodu. Wskazuje, że to nie tylko pieniądze z UEFA, ale też znacznie wyższe stawki uzyskiwane ze sprzedaży zawodników.

Przychody Legii Warszawa w 2018 roku przekroczyły 100 milionów złotych. Do kasy drugiego w rankingu Lecha Poznań wpłynęło ponad 57 milionów, a przychody Lechii Gdańsk przekroczyły 48 milionów.

Około połowy przychodów klubów Ekstraklasy stanowią pieniądze od sponsorów. Drugim źródłem są prawa do transmisji, a trzecim – przychody z dnia meczu, czyli między innymi ze sprzedaży biletów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/to/

COMMENTS