HomeKultura

Filmy na święta. Co oglądać w Boże Narodzenie?

Filmy na święta. Co oglądać w Boże Narodzenie?

Bez tych filmów nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. Oto ranking najlepszych świątecznych filmowych przebojów. 

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy chętnie spotykamy się w rodzinnym gronie i cieszymy wspólnymi chwilami. Ze względu na magię, jaką mają w sobie te święta, filmowcy chętnie sięgają po ten temat tworząc swoje kolejne dzieła.

 

Do tej pory powstało przynajmniej kilkanaście filmów, których główną osią wydarzeń są właśnie święta. Niekwestionowanym hitem są oczywiście obie części “Kevina”, bez którego chyba nikt nie wyobraża sobie Gwiazdki.

Poza przygodami zaradnego 9-latka są jednak także inne produkcje ze świętami w tle. Wybraliśmy najlepsze, według nas, świąteczne filmy. Macie swoje ulubione? Brakuje Wam czegoś w naszym zestawieniu?

“Holiday”
Zrealizowany w romantycznym klimacie film o perypetiach dwóch zupełnie obcych sobie młodych kobiet, Angielki i Amerykanki, które w jednym czasie przeżywają miłosne niepowodzenia. Aby oderwać się od sercowych problemów, postanawiają na czas Bożego Narodzenia zamienić się domami. Pierwsza z nich to mieszkająca w Anglii Iris. Pracuje w poczytnej londyńskiej gazecie, zajmuje się redagowaniem kroniki towarzyskiej. Iris jest wciąż zakochana w swoim byłym chłopaku, nie może o nim zapomnieć. Sprawy nie ułatwia fakt, że nadal pracują w tej samej firmie. Jej cierpienie sięga zenitu, kiedy na firmowym przyjęciu bożonarodzeniowym szef oficjalnie ogłasza, że Jasper jest zaręczony i wkrótce się żeni. Jego miłością jest kobieta, z którą nikczemnie zdradził Iris. Tymczasem za oceanem, w Los Angeles, druga bohaterka filmu, Amanda Woods, ma również rozdarte serce. I ona została zdradzona przez swego ukochanego. Każda z bohaterek przeżyje nie tylko wspaniałą przygodę, ale także gorący romans.
“Ja cię kocham, a ty śpisz”
Samotna Lucy jest zakochana w przystojnym nieznajomym, którego widuje codziennie na stacji metra. Ratuje mu życie i przypadkowo zostaje uznana za narzeczoną Petera, który zapadł w śpiączkę. Przypada do gustu rodzinie ukochanego i zostaje poproszona, by spędziła z nimi święta. O umówionej porze Lucy zjawia się w luksusowej posiadłości. Tu poznaje brata Petera, który zakochuje się w niej z wzajemnością. Tymczasem Peter budzi się ze śpiączki i dowiaduje się, że ma narzeczoną, która uratowała mu życie.
 “Święty Mikołaj z 34. ulicy”
Nowy Jork w przeddzień świąt Bożego Narodzenia. Dorey Walker jest kierowniczką luksusowego magazynu z odzieżą i galanterią. Niestety sklep jest w poważnych tarapatach – wisi nad nim groźba przejęcia przez inną sieć. Dorey gorączkowo szuka sposobu na wyjście z impasu. Okazuje się nim niejaki Kriss Kringle, który zostaje zaangażowany w charakterze świętego Mikołaja. Wkrótce jego niekonwencjonalne pomysły podwajają obroty sklepu. Kriss utrzymuje, że jest prawdziwym świętym Mikołajem, ale ani Dorey, ani nawet jej 7-letnia córka Susan w to nie wierzą. Nie wierzy w to również szef konkurencyjnej sieci, więc obmyśla intrygę, która ma skompromitować domniemanego świętego. Niebawem Kriss staje przed sędzią Harperem, który ma ustalić jego prawdziwą tożsamość.
“Ekspres polarny”
Nominowana do Oscara, nowatorska animacja z Tomem Hanksem w roli głównej. 8-latek targany wątpliwościami co do istnienia Świętego Mikołaja, wyrusza magicznym pociągiem w niezwykłą podróż na Biegun Północny. Wigilijna noc. Pewien 8-letni chłopczyk w napięciu czeka na Świętego Mikołaja, choć nie do końca wierzy w jego istnienie. Z resztkami nadziei wsłuchuje się w dochodzące zza okna odgłosy, lecz zamiast dzwonków mikołajowych sań dociera do niego hałas pędzącego pociągu. Okazuje się, że jest to magiczny Ekspres Polarny, który zmierza na Biegun Północny do siedziby Mikołaja. Pociąg staje przed domem chłopca i konduktor zaprasza go do środka. Mały pasażer rozpoczyna pełną przygód podróż, która przywróci mu wiarę w marzenia…
“Kevin sam w Nowym Jorku”
Zbliża się kolejne Boże Narodzenie. Rodzina McCallisterów oraz liczni kuzyni tym razem wybierają się na świąteczny odpoczynek na Florydę. Ponieważ wciąż dobrze pamiętają, jak wiele kłopotów mieli poprzednio w Paryżu, gdy Kevin został sam w domu, tym razem wszyscy bardzo go pilnują. Ale raz jeszcze z powodu awarii prądu przyjeżdżają na lotnisko dosłownie w ostatniej chwili i w wyniku nieporozumienia Kevin, biorąc przez pomyłkę obcego mężczyznę za swojego tatę, wsiada do samolotu lecącego do Nowego Jorku.
“Opowieść wigilijna”
Dobrze być bogatym, ale bogaci czasem bywają smutni, zgorzkniali i źli. I wcale nie jest dobrze być biednym, ale za to biedni często bywają szczęśliwi. I chociaż bogaci stronią na co dzień od biednych, a biedni nie szukają towarzystwa bogatych, jednak jest taki jeden nadzwyczajny dzień w roku, gdy i pierwsi, i drudzy mogą siebie wzajemnie czymś obdarować. Ten wyjątkowy dzień to Boże Narodzenie. W wigilijną noc, którą Scrooge jak zwykle spędza samotnie, niespodziewanie zjawia się duch jego zmarłego wspólnika, Jacoba Marleya.
“Grinch: świąt nie będzie”
Odpychający, kosmaty i do tego zielony stwór Grinch mieszka samotnie na szczycie góry. Jedynym jego towarzyszem jest cierpliwy, gadający pies Max. Grinch nie lubi ludzi, a już najbardziej nie lubi wszelkich świąt. Dlatego postanawia skraść mieszkańcom Whoville nadchodzące Boże Narodzenie. Czy mu się to uda? Wkrótce się okaże. Wśród filmów o tematyce bożonarodzeniowej, ten o ponurym zielonym stworze, który nie cierpi świąt, należy do największych produkcyjnych przedsięwzięć. Bajecznie kolorowe i niezwykle skomplikowane dekoracje, równie barwne i różnorodne kostiumy dla aktorów i statystów, tysiące mniejszych i większych rekwizytów, kilkudziesięciu charakteryzatorów obecnych na planie i wreszcie wspaniała oprawa muzyczna, cały ten wysiłek się opłacił. Tuż po amerykańskiej premierze film zwrócił się i to z ogromnym zyskiem. W Europie również cieszył się dużym powodzeniem. Film powstał na podstawie opublikowanej w 1957 roku powieści doktora Seussa.
“Listy do M.”
Prezenter radiowy Mikołaj samotnie wychowuje synka, który pragnie, by tata znów się zakochał. Dyrektorka radia, Małgorzata, wyznacza Mikołajowi dyżur w wigilijny wieczór. Jej małżeństwo jest pełne niewypowiedzianych trudnych emocji. Samotna siostra Małgorzaty oczekuje narodzin syna. Doris marzy o wielkiej miłości. Melchior romansuje z żoną negocjatora, Szczepana, który coraz gorzej znosi kolejne upokorzenia. Szef Doris szuka dziewczyny, z którą mógłby pokazać się u rodziców. Losy tych ludzi splatają się w Wigilię Bożego Narodzenia.
 “Kevin sam w domu”
Rodzina 8-letniego Kevina McCallistera przygotowuje się do podróży do Francji, gdzie ma spędzić święta Bożego Narodzenia. Gdy chłopak przeszkadza starszemu rodzeństwu i rodzicom, matka poleca mu udać się na poddasze. W dniu wyjazdu wszyscy w pośpiechu opuszczają dom. Dopiero w samolocie odkrywają, że zostawili w domu Kevina. Tymczasem ten, zorientowawszy się, że najbliżsi wyjechali, robi wszystko to, czego zabraniali mu rodzice. Oglądając wiadomości, dowiaduje się, że w okolicy grasują włamywacze. Podejmuje decyzję, że ochroni domostwo.
“To właśnie miłość”
10 historii miłosnych rozgrywających się w Londynie w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Bohaterów łączą związki rodzinne i towarzyskie, a każdy wątek ukazuje inny odcień miłości. Karen i Harry są małżeństwem z kilkunastoletnim stażem. Pewnego dnia żona dowiaduje się, że w życiu męża jest inna kobieta. Odkrywszy zdradę małżeńską, autor kryminałów wyjeżdża do Francji, gdzie spotyka wielką miłość. Wdowiec usiłuje nawiązać kontakt z pasierbem. Pierwszego dnia urzędowania premier Wielkiej Brytanii zakochuje się w sekretarce. Kwintesencja świąt. Dla nas to jest prawdziwy numer jeden!

 

Telemagazyn.pl aip

COMMENTS