HomeKultura

Film o żonie Romana Polańskiego, czyli powrót do masakry z 1969 roku

Film o żonie Romana Polańskiego, czyli powrót do masakry z 1969 roku

Quentin Tarantino nakręci film o zamordowaniu Sharon Tate. Czy Roman Polański pomógłby, sławnemu amerykańskiemu reżyserowi w produkcji horroru o śmierci swej utalentowanej, 26-letniej żony, która – będąc w zaawansowanej ciąży – w brutalny sposób została w 1969 zamordowana przez bandę Charlesa Mansona?

Tarantino (“Pulp fiction”) planuje nakręcić film o Mansonie i jego sekcie, której członkowie. w 1969 zabili wszystkich mieszkańców domu, wynajmowanego przez Polańskich w ekskluzywnej dzielnicy Beverly Hills (Kalifornia). W obsadzie mieliby pojawić się – Brad Pitt i Margot Robbie.
Taki film musiałby składać się z brutalnych i przerażających scen. Bo i fakty były makabryczne. “Rodzina Mansona”, w domu Polańskich, 8 sierpnia 1969 nie oszczędziła nikogo. A samej Tate, mordercy zadali 16 ran kłutych, wypisując potem na drzwiach, jej krwią, zwrot “Pigs” (“Świnie”). Powtórzony podczas późniejszego, podobnego zabójstwa małżeństwa LaBianców, w tej samej okolicy.
Razem z Tate zginęli: Wojciech Frykowski, Abigail Folger, Jay Sebring i Steven Parent. A ataku dokonali: Charles “Tex” Watson, Susan Atkins, Linda Kasabian i Patricia Krenwinkel. Manson wydał rozkaz napadu, sam nie biorąc udziału w masakrze.
Film niósłby ogromny ładunek dramatycznych przeżyć, które nawet dziś, po latach, żywe są nie tylko w rodzinach ofiar, ale i w całym społeczeństwie amerykańskim. Pytanie, czy taki film rzeczywiście wniósłby cokolwiek nowego do światowej kinematografii czy też byłby jedynie swoistym żerowaniem na sensacji.
Co się stało z uczestnikami tych zdarzeń i pozostałymi członkami “Rodziny Mansona”?
*Atkins zmarła za kratami, w 2009, w wieku 61 lat, po 18 nieudanych podejściach do zwolnienia warunkowego. W więzieniu, dwukrotnie wyszła za mąż.
*Charles “Tex” Watson ma 71 lat i odsiaduje dożywocie. W więzieniu został… kaznodzieją.
*Kasabian ma 61 lat i po zeznaniach, obciążających resztę bandy została zwolniona. Mieszka w New Hampshire.
*Manson ma 81 lat i w Kalifornii odsiaduje 9 dożywotnich wyroków. Po wielokrotnym oddalaniu wniosku o zwolnienie warunkowe, kolejne podejście ma w 2027, kiedy będzie miał 92 lata.
*Krenwinkel, skazana na dożywocie, po raz kolejny może ubiegać się o zwolnienie warunkowe w 2018. Wcześniej, jej podanie zostało odrzucone 13 razy.
*Bruce Davis, uznawany niegdyś za prawą rękę Mansona, ma 73 lata i odsiaduje dożywocie w Kalifornii, za inne morderstwa dla “Rodziny”. Za kratami został kaznodzieją.
*Polański jest nadal ścigany międzynarodowym listem gończy za gwałt na 13-latce w 1977 i ucieczkę z USA. Ma 84 lata. Mieszka we Francji, która nie wydaje swych obywateli innym krajom. Nie ma powrotu do USA. Jego adwokaci starają się o “zaoczne” rozwiązanie sprawy o gwałt. Jak dotąd – bezskutecznie.
(Więcej – w dramatycznym reportażu “Tate, Manson i ‘świnie’”, w 32. wydaniu polonijnego tygodnika chicagowskiego “Express”)

COMMENTS