HomeKultura

Film Marii Dłużewskiej z główną nagrodą X Festiwalu NNW

Film Marii Dłużewskiej z główną nagrodą X Festiwalu NNW

Film “Krótkie popołudnie na Mazurach” Marii Dłużewskiej otrzymał główną nagrodę X Festiwalu Filmowego “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w Gdyni. Dokument to zapis wizyty reżyserki u małżeństwa działaczy opozycji antykomunistycznej Jana Krzysztofa Kelusa i jego żony Urszuli “Kuby” Sikorskiej. 

W Teatrze Muzycznym w Gdyni trwa uroczysta gala zamykająca wydarzenie, którego tematyka jest inspirowana polską drogą do wolności w latach 1939-89.
Jurorzy docenili “ukazanie w lakonicznej formie doświadczenia życiowego zapomnianego barda Solidarności w sposób pełen prostoty, ciepła i humoru”.
Jak mówiła Maria Dłużewska, “Krótkie popołudnie na Mazurach” to opowieść o miłości i małżeństwie działaczy antykomunistycznej opozycji. “Zależało mi, żeby pokazać ich razem, bo oni się dopełniają. To ludzie szalenie wrażliwi, szalenie inteligentni. Na tej zapadłej wsi znajdują pytania, odpowiedzi, postaci, diagnozy, opisują całą Polskę” – powiedziała laureatka Złotego Opornika, głównej nagrody festiwalu.
Jednocześnie jury przyznało 3 równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je “Pamięć śladów” Ignacego Szczepańskiego, “Ada Krysia Willenberg” Krzysztofa Żurowskiego i “Rok 1966” Rafała Geremka.
Festiwal “Niepokorni Niezłomni Wyklęci” w tym roku odbywał się pod hasłem “Europa Środkowo – Wschodnia, wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros & Witold Banach/Gdynia/Rita/kano

COMMENTS