Film dokumentalny Have no Fear – Pokazy w Nowym Jorku

Film dokumentalny Have no Fear – Pokazy w Nowym Jorku

Polsko- amerykański film dokumentalny Have no Fear (reż. Beata Calińska & Sarah Jacobson) otrzymał specjalne wyróżnienie jurorów New York Polish Film Festival, który zakończył się w niedzielę 6 maja w Anthology Film Archives. Krystyna Iłłakowicz – profesor z Universytetu Yale odczytująca werdykt jurorów podkreśliła, że film “daje do myślenia”.

Dokument traktuje o zaangażowanej kobiecie, która chce przekazać światu wiadomość – przeciwstawić się strukturom władzy próbując chronić tych, którzy tego potrzebują. Film powstał we współpracy z jej nowojorską grupą taneczno-teatralną Ase, która zajmuje się problemami Afroamerykanów – m.in. brutalnością policji.
Podczas nowojorskiego festiwalu filmów polskich “Have no Fear’ był zaprezentowany w programie z filmem Agnieszki Holland “Pokot”.

Kilka tygodni temu dokument otrzymał także główną nagrodę w Chile na Talca International Film Festival.

W tym tygodniu film zostanie zaprezentowany w ramach dwóch kolejnych nowojorskich wydarzeń.

8 maja film będzie miał pokaz podczas programu oficjalnej selekcji New York City Independent Film Festival. Festiwal wspierany jest przez Radę Miejską i Wydział Kultury Miasta Nowy Jork.

Natomiast 11 maja film będzie także prezentowany na spotkaniu absolwentów programu rezydencji w Centrum Sztuki Dokumentalnej UnionDocs na Brooklynie w Nowym Jorku.

Calińska była rezydującą artystką i stypendystką UnionDocs w latach 2015-2016. Do programu zakwalifikowała się jako jeden z pięciu międzynarodowych twórców. Program finansowany jest m.in. przez Amerykańską Akademię Filmową, Wydział Kultury Miasta Nowy Jork, Radę Artystyczną Stanu Nowy Jork oraz The Rockefeller Brothers Fund. Podczas tego programu zrealizowała nagrodzony dokument.

Calińska obecnie działa przy Międzynarodowym Stowarzyszeniu Dokumentalistów, które ma swoją siedzibę w Los Angeles, współpracuje z kilkoma centrami filmowymi i rozwija swoje kolejne autorskie projekty dokumentalne.COMMENTS

WORDPRESS: 0