14.3 C
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Filippo Ganna pierwszym liderem Giro d’Italia

Włoch Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) wygrał 1. etap wyścigu Giro d’Itala, w którym kolarze ścigali się na czas na odcinku 15,1 km z Monreale do Palermo. Z Polaków najlepiej spisał się 19. Kamil Gradek (CCC), natomiast szósty był jego kolega z teamu Czech Josef Cerny.

Ganna, tegoroczny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas, pokonał trasę w czasie 15.24 i był o 22 sekundy szybszy od Portugalczyka Joao Almeidy (Deceuninck-Quick Step) oraz mającego identyczny czas Duńczyka Mikkela Bjerga (UAE Team Emirates).

„Byłem dzisiaj jednym z największych faworytów, ale starałem się zachować spokój. Udało nam się, co za wspaniały wynik, co za radość z różowej koszulki w moim pierwszym występie w Giro. To dobry znak na resztę wyścigu” – powiedział na mecie Ganna.

Cerny stracił do niego 36 sekund, a Gradek 50 s. Maciej Bodnar zajął 44. miejsce, Paweł Poljański 45., Rafał Majka 122. (wszyscy Bora-hansgrohe), natomiast na 131. pozycji uplasował się Kamil Małecki (CCC).

Nie najlepiej spisał się dwukrotny triumfator Giro, reprezentant gospodarzy Vincenzo Nibali (Trek-Segafredo). Zajął dopiero 69. miejsce i miał blisko półtorej minuty straty.

Poważnie wyglądającemu wypadkowi uległ Kolumbijczyk Miguel Angel Lopez. Zawodnik Astany wpadł w dziurę w jezdni i mocno się poobijał.

„Miguel Angel został zabrany do szpitala na obserwację” – napisał jego zespół na Twitterze.

Niedzielny, 2. etap 103. edycji prestiżowego wyścigu także odbędzie się na Sycylii. Kolarze przejadą 149 km z Alcamo do Agrigento.

Wyścig Giro d’Italia miał się pierwotnie odbyć w maju, a otwarcie miało nastąpić na Węgrzech. Plany te zmieniono ze względu na pandemię koronawirusa.