3.7 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Na Festiwalu NNW film o założycielach KOR i przyjacielu „Lalusia”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na IX Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni pokazano między innymi film o założycielach KOR i przyjacielu „Lalusia”. Dokumenty startują w Konkursie Głównym festiwalu i walczą nagrodę główną „Złoty opornik”. Festiwal poświęcony jest prezentacji filmów ukazujących walkę o niepodległość w latach 1939-89, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Polskie Radio. 

„Komitet Obrony Robotników – prawdziwa historia” w reżyserii Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha przybliża kulisy powstania KOR oraz sylwetki założycieli ruchu. Jędrzej Lipski wyjaśnia, że chciał przypomnieć, kto zakładał Komitet Obrony Robotników, ponieważ między innymi przez lata „stracił miejsce w grupie założycieli Antoni Macierewicz czy Wojciech Onyszkiewicz”. Reżyser tłumaczy, że właśnie ci ludzie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł powołania Komitetu, pierwsi pisali apele w obronie represjonowanych przez komunistów w 1976 roku po protestach w Radomiu, Ursusie czy Płocku robotników, pierwsi organizowali wsparcie dla rodzin poszkodowanych.
W filmie jednym z głównych bohaterów jest Antoni Macierewicz, który opowiada o początkach KOR i jego ideach. Jędrzej Lipski tłumaczy, że chciał oddać „klimat pierwszych dni działania Komitetu, kiedy rodził się pierwszy apel”. Reżyser przypomina, że KOR był ruchem inteligencji polskiej, która nie zostawiła robotników i chciała wspomóc ludzi, którzy walczyli o swoje prawa i swoją pracę.

 

Z kolei Dariusz Walusiak pokazał dokument „Mój przyjaciel Laluś”, w którym opowiada o losach ostatniego partyzanta Józefa Franczaka pseudonim „Laluś”, przez postać jego przyjaciela. Reżyser wyjaśnia, że pokazał tragiczny los człowieka, który wybrał walkę do końca, nie dość, że został zamordowany w 1963 roku, to przez lata walki i ukrywania się przed komunistycznym władzami, nie mógł założyć rodziny, nie mógł kochać, mieć dzieci. O tragedii „Lalusia” opowiada jego przyjaciel Wacław Szacoń „Czarny” żołnierz AK -WiN, przez sąd komunistyczny skazany na czterokrotną karę śmierci, a któremu mimo to udało się przeżyć.
W sumie w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci staruje 30 dokumentów, laureatów poznamy w sobotę.
O 17.00 rozpocznie się gala, podczas której wręczone zostaną weteranom walk o niepodległość Sygnety Niepodległości, Drzwi do Wolności i Platynowy Opornik. Tę ostatnią honorową nagrodę otrzyma za całokształt twórczości reżyser i scenarzysta Paweł Woldan.
Po uroczystości zaplanowano koncerty Stana Borysa i Luxtorpedy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Witold Banach/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520