8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Festiwale sztuki i teatru w Edynburgu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Edynburgu rozpoczynają się festiwale sztuki i teatru – Fringe i Festiwal Międzynarodowy. Ten pierwszy ma charakter bardziej otwarty, wypływa na ulice stolicy Szkocji. Drugi natomiast stawia na przedstawienia nieco poważniejsze, zwykle w wykonaniu uznanych artystów.

 
Fringe to ponad trzy tysiące przedstawień w niemal trzystu miejscach w całym mieście. Biorą w nim udział artyści z prawie 48 krajów, w tym z Polski. Program jest zróżnicowany – od historycznego musicalu, po widowisko science-fiction, w którym widz uczestniczy zakładając na uszy słuchawki.
Na International Festival zaprezentowana zostanie europejska premiera „Szklanej Menażerii” Johna Tiffany’ego, która do Edynburga przyjechała z Brodwayu. Eksperymentalne „Wnętrza” pochodzącego z Glasgow teatru Vanishing Point to przedstawienie, w którym obserwujemy grupę ludzi jedzących kolację. Widz nie słyszy zza szyby ani słowa.
W czterechsetną rocznicę śmierci Wiliiama Szekspira w Edynburgu nie mogło zabraknąć dzieł tego dramaturga. Sztukę „Ryszard III” w surowej, uwspółcześnionej wersji przedstawia berliński Schaubühne Theatre.
Stolica Szkocji ożywa muzyką, sztuką i teatrem od 1947 roku. Dla miasta to również konkretny zysk. Ocenia się, że w ubiegłym roku szkocka gospodarka zyskała na organizacji festiwalu ponad 310 milionów funtów. Tylko pomiędzy 2010 a 2015 rokiem sprzedaż biletów wzrosła o 20 procent.

Adam Dąbrowski-Edynburg/dw/wk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520