Festiwal w Marciac – uczta dla miłośników jazzu pod specjalnym nadzorem

Festiwal w Marciac – uczta dla miłośników jazzu pod specjalnym nadzorem

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa towarzyszą rozpoczętemu dziś festiwalowi w Marciac w rejonie Tuluzy. To jedna z najbardziej znanych imprez jazzowych w Europie. Rozpoczęła się dziś, potrwa do 15. sierpnia.

 
Organizatorzy oceniają, że w festiwalu udział weźmie około ćwierć miliona ludzi. Takie skupisko wymaga nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Terenu pilnują uzbrojone oddziału żandarmerii. Przy wejściach uczestników imprezy szczegółowo kontrolowała policja i ochroniarze z firm prywatnych.

Wokół miasteczka obowiązuje zakaz poruszania się ciężarówek. Przed drogami prowadzącymi do niego ustawiono betonowe zapory. Nad Marciac wprowadzono także zakaz lotów, w tym dronów. W inauguracji festiwalu uczestniczył minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve, który powiedział, że jest to dowód na to, że kultura potrafi stawić czoła barbarzyństwu i przypomniał niszczenie dzieł sztuki i i książek przez dżihadystów.
Popularna, organizowana od czterdziestu lat, impreza, ciesząca się uznaniem wśród wielbicieli tego gatunku muzyki i w tym roku ma w programie występy wielkich gwiazd, które mimo zamachów we Francji nie zrezygnowały z udziału. Wśród nich Dianne Reeves i Diana Krall.

IAR/Marek Brzeziński/Paryż /mcm/to/COMMENTS

WORDPRESS: 0