Festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii

Festiwal twórczości Wisławy Szymborskiej w Bolonii

Dwudziestą rocznicę przyznania Wisławie Szymborskiej literackiej nagrody Nobla szczególnie uroczyście obchodzić będzie Bolonia.

Trzy dni potrwa tam festiwal jej twórczości zorganizowany przez Instytut Polski w Rzymie we współpracy z tamtejszym Uniwersytetem. W programie jest wystawa jej słynnych wycinanek, prezentacja włoskich nowości na jej temat, konferencja naukowa o języku i świecie jej poezji, a także projekcja filmu „Chwilami życie bywa znośne” Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, w którym o noblistce mówią Woody Allen, Umberto Eco i Vaclav Havel.
We Włoszech nie słabnie popularność polskiej noblistki. Jej poezje są szczególnie lubiane w środowiskach artystycznych, wśród studentów i profesorów. W 2009 roku, właśnie w Bolonii w spotkaniu z poetką wziął udział Umberto Eco. Było to, jak twierdzą historycy, największe spotkanie z czytelnikami, jakie miała gdziekolwiek na świecie. Przed Festiwalem Wisławy Szymborskiej w Bolonii Instytut Polski organizował podobne spotkania poświęcone polskim poetom – Zbigniewowi Herbertowi w Sienie w 2008 i Czesławowi Miłoszowi w Wenecji trzy lata później.

TS/IAR/Marek Lehnert/Rzym/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0