HomeKultura

Festiwal “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” już od soboty

Festiwal “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” już od soboty

W sobotę w Gdyni rozpoczyna się 10. Festiwal Filmów Dokumentalnych “Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane  filmy dokumentalne i reportaże o tematyce nawiązującej do współczesnej historii Polski. 

 


Podczas festiwalu będzie można zobaczyć 23 dokumenty, które znalazły się w konkursie głównym i będą walczyć o nagrodę dla najlepszego filmu Złoty Opornik. “Na festiwalu będą pokazywane nie tylko filmy dokumentalne”- zapowiada jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski. W programie znalazły się także pokazy filmów pełnometrażowych, między innymi “Dywizjon 303. Prawdziwa historia Denisa Delicia, “Dunkierka” Christophera Nolana czy “Autsajder” Adama Sikory. Odbędą się też debaty poświęcone historii Polski, ale też między innymi drogom do wolności narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Na festiwalu będzie można spotkać się ze świadkami historii, żołnierzami podziemia antykomunistycznego, a także z opozycjonistami z Węgier, Czech czy Rumunii.
“Niezwykle ważną częścią festiwalu jest projekt młodzi dla historii” – podkreśla Arkadiusz Gołębiewski. W jego ramach młodzież szkół ponadpodstawowych przedstawia swoje dokonania filmowe, może brać udział w warsztatach filmowych czy teatralnych.
Podczas festiwalu prezentowane będą także reportaże radiowe, odbędą się debaty poświęcone polskiej historii i jej przekazywaniu, zaplanowano wystawy oraz koncerty. 
Festiwal potrwa do wtorku 2 października, a patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Witold Banach/dyd 

COMMENTS