Festiwal Niepodległa i koncert na Stadionie Narodowym 10 i 11 listopada w Warszawie

Festiwal Niepodległa i koncert na Stadionie Narodowym 10 i 11 listopada w Warszawie

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada, a dzień wcześniej wielki koncert na Stadionie Narodowym – to główne punkty wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Warszawie. Podczas koncertu, który będzie transmitowany przez Polskie Radio i telewizję publiczną, wystąpią polscy artyści z Polską Orkiestrą Radiową. 
Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że będzie się to 2,5-godzinny koncert, z bezpłatnym wejściem dla 50 tysięcy osób. “To będzie koncert wykonany przez najwybitniejszych polskich artystów, którzy będą śpiewać polskie pieśni i piosenki na ogół powszechnie znane z ostatniego stulecia, o charakterze często przebojów, ale które opisują jakoś naszą historię i będą do poszczególnych elementów historii się odnosić” – wyjaśnił wiceminister Sellin.
Dyrektor Polskiej Orkiestry Radiowej Krzysztof Kur zdradza, że w koncercie wezmą udział gwiazdy polskiej wokalistyki jak Kayah czy Aleksandra Kurzak. Specjalna konferencja zapowiadająca to wydarzenie obędzie się 19 października.
Jarosław Sellin powiedział, że Festiwal na Krakowskim Przedmieściu 11 listopada będzie natomiast okazją do przedstawienia mieszkańcom stolicy i turystom stuletniego dorobku artystycznego, kulturowego i technicznego Polski. Chodzi o to – tłumaczył – żeby na Krakowskim Przedmieściu w formie spacerowej, trochę takiej plenerowej, “konsumować” polską piosenkę, kuchnię, modę z okresu międzywojennego; oglądać różnego rodzaju parady, słuchać muzyki, zobaczyć zabytkowe samochody, powozy konne. “Chodzi o to, żeby trochę się cofnąć w czasie do tego, jak wyglądała Polska, Warszawa, Krakowskie Przedmieście w okresie międzywojennym” – podkreślił Jarosław Sellin. Dodał, że jest to oferta dla całych rodzin, żeby w ten sposób też poznawać historię.
Organizatorzy Festiwalu Niepodległa zaplanowali na Krakowskim Przedmieściu dwie trasy tematyczne, poświęcone stuleciu odzyskania niepodległości. Na trasie Białej będzie można znaleźć scenę z utworami polskiej historii muzycznej ostatniego stulecia, przystanek poświęcony polskim tańcom czy przystanek z arcydziełami sztuki filmowej. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci czy specjałów kuchni polskiej. Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta stworzony zostanie przystanek Wystawa Orła Białego, a Narodowe Centrum Kultury zaplanowało Wystawę Jednego Pomnika. Na trasie Czerwonej przygotowano natomiast specjalne prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości z 1918 roku: Paderewskiego, Piłsudskiego, Dmowskiego, Witosa, Daszyńskiego i Korfantego.
Zaplanowano również parady zabytkowych aut, historycznych wozów straży pożarnej czy zabytkowych powozów konnych, a także przemarsze orkiestr dętych.
Uroczystości rozpoczną się wspólnym odśpiewaniem o 12.00 Hymnu Państwowego, podczas uroczystości państwowych na placu Piłsudskiego. Jarosław Sellin zachęcił wszystkich Polaków, niezależnie od tego, gdzie będą 11 listopada w południe, by przyłączyli się do wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/af/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0