-2.5 C
Chicago
sobota, 24 lutego, 2024

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

7 koncertów symfonicznych i 3 kameralne – to program Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Z okazji 85. urodzin kompozytora zabrzmią dzieła reprezentujące drogę twórczą mistrza: od awangardowych utworów z lat 60-tych po kompozycje z ostatnich lat. Festiwal potrwa od 16 do 23 listopada. 

 

Podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że Krzysztof Penderecki zajmuje niezwykle ważne miejsce w polskiej kulturze. „Krzysztof Penderecki, jak wszyscy wiemy, jest wielką i bardzo ważną instytucją polskiej kultury. To jest postać, bez której trudno sobie wyobrazić polską kulturę” – powiedział. Jego zdaniem będzie to wielkie i ważne wydarzenie. Szef resortu kultury podziękował także kompozytorowi za wieloletnią pracę.

Krzysztof Penderecki powiedział, że festiwal jest dla niego wyjątkowym wydarzeniem. Podkreślił, że jego największą radością jest liczba utworów, które zostaną wykonane, a także udział w Festiwalu wielu wybitnych wykonawców.
Wśród polskich i zagranicznych solistów znalazły się nazwiska wschodzących gwiazd sal koncertowych, jak i światowej sławy muzyków, przyjaciół kompozytora, którzy byli pierwszymi wykonawcami utworów pisanych z myślą o ich sztuce wykonawczej takich jak: Anne-Sophie Mutter, Arto Noras, Iwan Monighetti, Danjulo Ishizaka, czy zespół Shanghai Quartet. Na scenie wystąpią czołowe polskie zespoły między innymi: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Narodowej. Z kolei za pulpitem staną uznani dyrygenci : Alexander Liebreich, Leonard Slatkin, czy Christoph Eschenbach.

Współorganizatorem festiwalu jest Polskie Radio. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła radiowa Dwójka.

 

IAR/Agata Woźniak/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520