HomePILNE

Fala wezbraniowa na Mazowszu, na południu kraju znów opady

Fala wezbraniowa na Mazowszu, na południu kraju znów opady

Fala wezbraniowa na Wiśle dociera do Warszawy. Jej kulminacja w województwie mazowieckim przewidziana jest na dziś i jutro.

Jak mówi hydrolog Magdalena Mańk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, fala wezbraniowa na wysokości Warszawy osiągnie zapewne stan ostrzegawczy. “Stan alarmowy obowiązuje kiedy poziom wody znajdzie się na wysokości sześciuset pięćdziesięciu centymetrów. Najprawdopodobniej fala wezbraniowa w Warszawie znajdzie się poniżej tej granicy” – przewiduje Magdalena Mańk.
Stan ostrzegawczy ma zostać osiągnięty także w powiecie otwockim. Na wysokości pozostałych powiatów w Mazowieckiem mają to być jednak stany alarmowe.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, żeby nie zbliżać się do Wisły. Alerty z taką informacją zostały przesłane sms-em do mieszkańców powiatów: garwolińskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, legionowskiego, nowodworskiego, sochaczewskiego, płońskiego, płockiego. Informację o zagrożeniu otrzymali także mieszkańcy Warszawy i Płocka.
Na Mazowszu, podobnie jak w Lubuskiem, nadal obowiązuje zagrożenie przed powodzią drugiego stopnia.

Jak zapowiadają synoptycy, ulewne deszcze wrócą nad południową Polskę. “W województwach: małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie w czasie burz może spaść do 40 litrów na metr kwadratowy” – informuje Małgorzata Tomczuk, synoptyk z IMGW. Intensywnie padać będzie również w pasie od Dolnego Śląska po Mazury i Podlasie. W tych regionach wysokość opadu może osiągnąć 35 milimetrów.

Hydrolog Magdalena Mańk nie wyklucza, że po ulewnych deszczach znów na południu kraju zostaną wprowadzone ostrzeżenia przed powodzią. “Opad ten może wywołać dość duże wzrosty stanu wody z możliwością ponownego przekroczenia stanów ostrzegawczych, ponieważ pojemność retencyjna tych obszarów jest bardzo mała po ostatniej fali deszczu” – tłumaczy Magdalena Mańk.
Jutro na południu także deszczowo. Padać będzie również na wschodzie kraju.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marta Szulborska/sjo

COMMENTS