Facebook zamknął ponad 600 kont propagujących Trumpa

Facebook zamknął ponad 600 kont propagujących Trumpa

Facebook skasował ponad 600 powiązanych ze sobą kont, które uprawiały propagandę na rzecz prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Wszystkie były obsługiwane z terytoriów USA i Wietnamu. Według szefa Facebooka do spraw cyberbezpieczeństwa Nathaniela Gleichera, miały wprowadzać w błąd odbiorców co do tego, kto je stworzył i prowadził.

“Nieustannie pracujemy nad wykrywaniem i powstrzymywaniem tego rodzaju działań, ponieważ nie chcemy, aby nasze usługi były wykorzystywane do manipulowania ludźmi. Usuwamy te strony, grupy i konta na podstawie ich zachowań, a nie treści, które publikują”- napisał Nathaniel Gleicher.

Oprócz 610 kont, zlikwidowano 89 stron i 156 grup na Facebooku oraz 72 profile na Instagramie. Część z nich używała stworzonych komputerowo zdjęć profilowych, mających udawać “zwykłych Amerykanów”. Wszystkie koncentrowały się w swoich działaniach na amerykańskiej polityce wewnętrznej, jednoznacznie wspierając Donalda Trumpa. Miały łącznie ponad 55 milionów obserwujących. Według Facebooka, znaleziono powiązania tych kont między innymi z międzynarodowym serwisem informacyjnym Epoch Times, amerykańską grupą medialną BL oraz kontrowersyjną organizacją religijną Falun Gong.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/FB/AFP/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0