Facebook, Google i Twitter pozwane przez rodziny ofiar zamachu w San Bernardino

Facebook, Google i Twitter pozwane przez rodziny ofiar zamachu w San Bernardino

Rodziny ofiar zamachu terrorystycznego w San Bernardino pozwały do sądu firmy Facebook, Google i Twitter, zarzucając im udostępnianie platform, których dżihadyści z Państwa Islamskiego używają do szerzenia propagandy, rekrutowania członków i zbierania funduszy.

Oskarżyciele twierdzą, że ww. podmioty są odpowiedzialne za śmierć trzech spośród czternastu osób, które zginęły 2 grudnia 2015 roku. Atak w ośrodku pomocy niepełnosprawnym, gdzie odbywało się świąteczne spotkanie pracowników, przeprowadzili Syed Rizwan Farook i jego żona Tashfeen Malik. Kobieta wyznawała na Facebooku wierność Państwu Islamskiemu.

W amerykańskich sądach składano już podobne pozwy. Ci sami prawnicy pozwali te same firmy w związku z ubiegłoroczną masakrą w klubie nocnym Pulse w Orlando.

W pozwie dotyczącym zamachu w San Bernardino stwierdzono, że bez Twittera, Facebooka i Google’a, a także należącego do tego ostatniego przedsiębiorstwa serwisu YouTube, “rozwój ISIS w ostatnich latach do rangi najbardziej przerażającej grupy terrorystycznej na świecie nie byłby możliwy”.

Pozew złożono w imieniu bliskich Sierry Clayborn, Tina Nguyena i Nicholasa Thalasinosa. Oskarżyciele będą dochodzić odszkodowania finansowego. Wysokości ich żądań nie ujawniono.

(hm), Fot. ArchiwumCOMMENTS

WORDPRESS: 0