Exatel Security Days: Eksperci o sieci 5G

Exatel Security Days: Eksperci o sieci 5G

Rozwój technologii 5G i bezpieczeństwo tej sieci zdominowały drugi dzień konferencji Exatel Security Days. W Warszawie od wczoraj obradują eksperci branży IT. 

Wiceprezes spółki Exatel Rafał Magryś powiedział IAR, że firma dwa lata temu testowała sieć 5G. Dzięki temu wiadomo, które obszary tej technologii mogą być wrażliwe na cyberataki. Zdaniem wiceprezesa Exatela poruszanie się w świecie 5G powinno być oparte na tych samych zasadach, które obecnie praktykuje każdy z użytkowników internetu.
Specjaliści przypominają, że obecnie korzystamy z wielu narzędzi w wirtualnym świecie, które zapewniają bezpieczeństwo naszym wrażliwym danym. Te same zasady powinny obowiązywać także przy korzystaniu w przyszłości z sieci 5G.
W trakcie debaty o bezpieczeństwie świata 5G jeden z ekspertów Exatel Michał Szczęsny powiedział, że najważniejszą zasadą, jaka powinno obowiązywać użytkowników nowej technologii, jest ograniczone zaufanie. Do tego należy dołączyć wszelkiego rodzaju narzędzia ochronne, jak specjalne zapory, programy antywirusowe czy specjalne sondy do śledzenia szkodliwych stron czy niebezpiecznych maili.
Prace nad rozwojem technologii 5G nadal trwają. Nowoczesna sieć ma zapewnić szerszy transfer danych, a co za tym idzie, zminimalizować opóźnienia związane z dostarczaniem informacji.
Według ekspertów branży IT rozwój sieci 5G pozwoli na wykorzystanie inteligentnych rozwiązań technologicznych w takich obszarach, jak chociażby rolnictwo. Wielu naukowców przewiduje, że dzięki 5G będzie można “zarządzać” uprawami. To technologia pozwoli na sprawne prowadzenie oprysków czy bardziej wydajne koordynowanie zbierania plonów.
Eskeprci z firmy Exatel przewidują, że w Polsce technologia 5G zacznie być wprowadzana za kilka lat. W ciągu dekady zaś cała wirtualna sfera naszego życia będzie już oparta na tej sieci.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 0