13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

„Mamy ewidentny klincz, jeśli chodzi o wypracowanie kompromisu w sprawie kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mamy ewidentny klincz, jeśli chodzi o wypracowanie kompromisu w sprawie kryzysu migracyjnego w Unii Europejskiej, mówi ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych doktor Jolanta Szymańska. Na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli Polska sprzeciwiła się propozycji kolejnego, automatycznego podziału uchodźców wśród krajów Unii Europejskiej. Tym samym, nie doszło w tej sprawie do kompromisu.
W opinii ekspert, szanse na wypracowanie porozumienia w sprawie migracji w najbliższym czasie są niewielkie. „Nic nie prognozuje na razie przełomu, widać, że ze szczytu na szczyt odkładana jest ta sprawa i nie widać wielkiego postępu, choć Malta stawiała tę kwestię naprawdę wysoko w randze swoich priorytetów”, mówiła Jolanta Szymańska.
Podkreśliła, że kwestia polityki migracyjnej może stać się obszarem jednej z prędkości integracji w ramach Unii.
Z dużym sceptycyzmem liderzy unijni podeszli w Brukseli do zaprezentowanej na szczycie oferty premier Wielkiej Brytanii w sprawie zagwarantowania praw Europejczyków na Wyspach po Brexicie. Mówili, że jest niejasna, wątpliwa, niewystarczająca i wymagająca doprecyzowania. Jolanta Szymańska uważa, że na razie to Unia Europejska narzuciła ton negocjacjom, a rozmowy są trudne. „Początki rozmów w sprawie Brexitu są trudne, głównie ze względu na problemy w samej Wielkiej Brytanii (…), póki co Unia Europejska narzuciła Brytyjczykom styl, priorytety i tryb rozmów”, powiedziała ekspert.
Dokładnie rok temu odbyło się referendum w sprawie Brexitu, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ze Wspólnoty. Unii zależy na tym, żeby Europejczycy, którzy już są na Wyspach albo przeprowadzą się do Wielkiej Brytanii przed sfinalizowaniem Brexitu, mogli ubiegać się o prawo stałego pobytu na unijnych zasadach, czyli po 5 latach. Jednak daty granicznej Theresa May nie podała. Powiedziała natomiast, że Londyn nie zamierza uznawać po Brexicie jurysdykcji unijnego Trybunału Sprawiedliwości, gdzie – jak chce Unia – Europejczycy mogliby dochodzić swoich praw.

Informacyjna Agencja Radiowa/ Białek/wcześniejsze/kry

- Advertisement -

Podobne

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520