HomeŚwiat

Ewakuacja cywilów i rebeliantów z Aleppo

Ewakuacja cywilów i rebeliantów z Aleppo

Pierwsze autokary z mieszkańcami oblężonych dzielnic Aleppo opuściły miasto. Agencja AFP informuje, że jest ich ponad 20. Według źródeł syryjskich, w pierwszym konwoju miasto opuściło 951 osób. Wśród pierwszych ewakuowanych są osoby ranne, chore oraz ich najbliżsi.

Konwój opuścił dzielnicę Al-Aramiyah, przejechał przez dzielnice kontrolowane przez wojska rządowe i skierował w stronę miast Idlib i Chan al-Asal. Położone są one na południowy zachód od Aleppo i pozostają pod kontrolą opozycji. Trasa konwoju została wynegocjowana przez stronę rządową wspieraną przez Rosję i siły opozycji wspierane przez Turcję.
Konwój składa się z autokarów Czerwonego Krzyża, ambulansów Czerwonego Półksiężyca oraz cywilnych pojazdów rządowych. Operacja ma trwać kilka dni. Miała rozpocząć się wczoraj, ale została przerwana z powodu wznowienia walk w tym rejonie.
Ewakuacja odbywa sie również w dwóch innych syryjskich miastach: al-Foua i Kefraya. 29 ciężarówek i ambulansów z pomocą medyczną wyruszyło do miast oblężonych przez rebeliantów. Pojazdy mają ewakuować osoby ranne i cywilów. Jest to spełnienie warunków postawionych przez bojowników wspieranych przez Iran.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP, Fot. Twitter.comCOMMENTS