"> Ewa Kopacz została wiceszefową Europejskiej Partii Ludowej - wiadomosci.com

Ewa Kopacz została wiceszefową Europejskiej Partii Ludowej

Ewa Kopacz została wiceszefową Europejskiej Partii Ludowej

Radomianka, była premier Ewa Kopacz została wybrana wiceszefową grupy Europejskiej Partii Ludowej – największej frakcji politycznej w Parlamencie Europejskim. Szefem ugrupowania jest Manfred Weber, jeden z najbardziej wpływowych polityków w Europie.

Według doniesień medialnych początkowo wiceszefem Europejskiej Partii Ludowej miał być śląski poseł Plaformy Obywatelskiej Jan Olbrycht, który w łamach Parlamentu Europejskiego zasiada od 2004 roku. Jednak zdecydowano się na debiutantkę w Europarlamencie Ewę Kopacz.

 

Duża władza w Europie

 

W ubiegłej kadencji funkcję wiceszefa frakcji pełnił Tadeusz Zwiefka, dla którego nie znalazło się jednak miejsca na listach koalicji Europejskiej w ostatnich wyborach i który nie dostał się do Parlamentu Europejskiego. Grupa EPL ma 10 wiceprzewodniczących. Jest obecnie największą frakcją liczącą 182 europosłów. Zgodnie z obowiązującą procedurą to Europejska Partia Ludowa ma prawo zaproponować swojego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej – najważniejszej osoby w strukturach władzy wykonawczej Wspólnoty.

 

Radomianka, była premier

 

Ewa Kopacz ma 62 lata. Pochodzi z Radomia. Lekarz, poseł na Sejm IV, V, VI, VII i VIII kadencji, od 16 listopada 2007 roku minister zdrowia w rządzie Donalda Tuska, od 8 listopada 2011 roku do września 2014 roku marszałek Sejmu. Od 22 września 2014 roku prezes Rady Ministrów. Jest obecnie wiceprzewodniczącą władz krajowych Platformy Obywatelskiej. W 1981 roku ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Posiada specjalizację drugiego stopnia w zakresie medycyny rodzinnej i pierwszego stopnia w zakresie pediatrii. Ma 35 – letnią córkę Katarzynę, która pracuje w gdańskim szpitalu oraz wnuka.

 

JP aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0