HomeKultura

Eurowizja Junior 2020 już jutro! Jak głosować na Polskę i Alę Tracz?

Eurowizja Junior 2020 już jutro! Jak głosować na Polskę i Alę Tracz?

Już jutro, 29 listopada, o godz. 17, odbędzie się tegoroczny finał Eurowizji Junior. Polskę będzie reprezentowała dziesięcioletnia Ala Tracz z piosenką „I’ll Be Standing”. Bezpośrednią transmisję konkursu przeprowadzą TVP1 i TVP Polonia oraz serwis TVP VOD.

 

Jeszcze do niedawna dziecięca Eurowizja nie wzbudzała w Polsce większego zainteresowania. Wszystko zmieniło się dwa lata temu, kiedy konkurs wygrała nasza reprezentantka – Roksana Węgiel z piosenką „Anyone I Want To Be”. Jeszcze większą sensacją okazał się kolejny triumf polskiej wokalistki podczas ubiegłorocznej Eurowizji Junior – Viki Gabor z utworem „Superhero”. W efekcie nasz kraj organizuje konkurs w tym roku po raz drugi z rzędu. Zadania tego podjęła się Telewizja Polska. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa tegoroczny finału dziecięcej Eurowizji będzie miał odmienny charakter.

 

 

W konkursie wystąpią reprezentanci dwunastu państw Starego Kontynentu – nie przyjadą jednak do Polski, tylko wykonają swoje utwory w studiach telewizyjnych swoich krajów. Poszczególni nadawcy muszą przygotować konkursową scenę w jednym z dwóch wariantów, zbliżonych do projektu opracowanego przez TVP. By uczestnicy mieli równe szanse, występ musi być zrealizowany za pomocą sześciu kamer oraz na podeście scenicznym. W studiu musi pojawić się także świetlista kula – symbol tegorocznej Eurowizji Junior.

 

 

– Gdyby nie zaangażowanie zespołu Telewizji Polskiej, to wydarzenie nie doszłoby do skutku. Wielomiesięczna praca z zespołem Marty Piekarskiej udowodniła, że możemy dokonać niemożliwego. Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu, młodym artystom i rodzicom. Jestem bardzo podekscytowany, że już w niedzielę wspólnie „Ruszymy Światem” – zapowiada Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

 

 

W trakcie poniedziałkowego losowania, dowiedzieliśmy się, że reprezentująca Polskę Ala Tracz wystąpi jako szósta. Konkurs rozpocznie występ reprezentantki Niemiec – będzie to jednocześnie pierwszy występ przedstawiciela tego kraju w historii konkursu. Wydarzenie zaś zakończy występ młodej artystki reprezentującej Francję. Obejrzymy również występy młodych wokalistów i wokalistek z Białorusi, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Kazachstanu, Malty, Serbii, Rosji i Ukrainy.

 

 

Polskę będzie reprezentować w tym roku Alicja Tracz. Dziesięcioletnia wokalistka pochodzi ze Stojeszyna pod Janowem Lubelskim. Dziewczynka ma starszą siostrę, która również śpiewa. Kiedy ją zobaczyła na scenie – postanowiła pójść w jej ślady. A miała wtedy zaledwie cztery lata. Rodzice zapisali ją na kurs śpiewu do trenerki wokalnej Agnieszki Wiechnik, która pracowała m.in. z Beatą Kozidrak z Bajmu czy z Krzysztofem Cugowskim z Budki Suflera. Z czasem Alicja zaczęła śpiewać na różnych konkursach piosenki dla dzieci w kraju i za granicą. Ma już za sobą występy na festiwalach w Bułgarii, we Włoszech i na Malcie. Mogliśmy ją oglądać również w telewizyjnym show „The Voice Kids”, gdzie doszła do finału. Poza muzyką uczy się tańca i gimnastyki artystycznej, lubi też rysować.

 

 

Obecnie Alicja jest uczennicą czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Potoku Wielkim. Wszyscy zgodnie przyznają, że jest skromna i pracowita. Alicja Tracz na początku występu podczas niedzielnego finału dziecięcej Eurowizji będzie ubrana w białą sukienkę, która w pewnym momencie zamieni się w czerwoną kreację. Oprócz młodej wokalistki zobaczymy także baletnicę, tenisistkę oraz zawodniczkę piłki nożnej. Każda z nich wykona ruchy charakterystyczne dla danego sportu i będzie wchodzić w interakcję z artystką. Alicja zaśpiewa piosenkę „I’ll Be Standing”, którą napisała dla niej para krakowskich twórców: didżej i producent Gromee (muzyka) i jego żona, piosenkarka Sara Chmiel (tekst).

 

 

Głosowanie odbędzie się w internecie na stronie vote.junioreurovision.tv w dwóch etapach. Pierwszy zaczyna się w piątek, 27 listopada, o godz. 20 i potrwa do niedzieli, 29 listopada, do godz. 16.59. Oddawanie głosów zostanie wznowione po wszystkich występach konkursowych – i potrwa 15 minut. W każdej fazie głosowania trzeba oddać punkty na trzy piosenki, ale może wśród nich być także propozycja z Polski – to oznacza to, że możemy głosować na Alicję Tracz. Głosowanie jest bezpłatne. Zwycięzcę Eurowizji Junior 2020 wybiorą internauci oraz jury w stosunku 50:50. Finał konkursu Piosenki Eurowizji Junior poprowadzą gwiazdy TVP: Ida Nowakowska i Małgorzata Tomaszewska z „Pytania na śniadanie” oraz Rafał Brzozowski., prowadzący program „Jaka to melodia”.

 

 

 

 

 

 

 

AIP

COMMENTS