HomeŚwiat

Europosłowie PO poprą poprawkę do rezolucji PE wzywającą polski rząd do potępiania “ksenofobicznego i faszystowskiego marszu z 11 listopada”

Europosłowie PO poprą poprawkę do rezolucji PE wzywającą polski rząd do potępiania “ksenofobicznego i faszystowskiego marszu z 11 listopada”

Europosłowie z Platformy Obywatelskiej deklarują, że poprą projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego, w którym znajdzie się między innymi zapis odnoszący się do haseł na niektórych transparentach Marszu Niepodległości. Jedna z poprawek wzywa polski rząd do potępiania “ksenofobicznego i faszystowskiego marszu z 11 listopada”.

Szef polskiej delegacji w grupie chadeków Janusz Lewandowski powiedział w czasie konferencji prasowej, że europosłowie PO zagłosują za tym zapisem. “Poprzemy tę poprawkę, która mówi o tych bardzo niebezpiecznych objawach neofaszystowskich na ulicach i jest wezwaniem do rządu, aby szybko reagował” – zapowiedział Janusz Lewandowski.

Z kolei europoseł PiS Ryszard Legutko powiedział, że zachowania, o których mowa są naganne i były prowokacją w czasie Marszu Niepodległości. “Były kompletnie marginalne. Na ponad 60 tysięcy uczestników, było 60 czy 100 osób w większości z twarzami zasłoniętymi – nie da się wykluczyć prowokacji” – podkreślił Ryszard Legutko.

Kolejna debata o sytuacji w Polsce odbywa się na wniosek zielonych i liberałów w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości. Poparła ją większość grup politycznych. Zakończy ją przyjęcie rezolucji.

W jej projekcie zapisano apel o uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu, czyli stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Liberałowie już wczoraj zapowiedzieli też starania o ukaranie Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Magdalena Kowalewska/kanoCOMMENTS