Europoseł Krasnodębski o Nord Stream 2: Uzgodnienia Francji i Niemiec to wygrana Gazpromu

Europoseł Krasnodębski o Nord Stream 2: Uzgodnienia Francji i Niemiec to wygrana Gazpromu

Europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski ocenia, że przyjęte dziś przez ambasadorów krajów członkowskich Unii Europejskiej stanowisko w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2, nie jest korzystne dla Polski.
Zdzisław Krasnodębski powiedział IAR, że to stanowisko oznacza wygraną rosyjskiego Gazpromu. Zaznaczył, że poprawki, które zostały uzgodnione pomiędzy Niemcami a Francją, bardzo osłabiają dyrektywę, ponieważ pozostawiają kwestię regulacji gazociągu Niemcom.
We wtorek rozpoczną się negocjacje przedstawicieli unijnych krajów z Parlamentem Europejskim w sprawie przepisów, które w założeniu miały utrudnić powstanie Nord Stream 2.
W unijnym stanowisku ustalono, że stosowanie unijnych przepisów będzie ograniczone tylko do wód terytorialnych Niemiec, wykluczone zostały wody duńskie. Ponadto unijne przepisy nie będą miały zastosowania do wód międzynarodowych. A wobec konfliktu dwóch reżimów prawnych – unijnego i rosyjskiego – zasady prawne obowiązujące na odcinku gazociągu w międzynarodowej części Morza Bałtyckiego będą musiały być wynegocjowane dwustronnie między Berlinem a Moskwą.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0