HomeŚwiat

Europejski Nakaz Aresztowania dla Stefana Michnika

Europejski Nakaz Aresztowania dla Stefana Michnika

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefana Michnika. Poinformowano o tym w komunikacie opublikowanym na stronach Instytutu Pamięci Narodowej. Nakaz został wydany na wniosek prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie.

Według prokuratora komisji Stefan Michnik jest podejrzewany o dziewięćdziesiąt trzy przestępstwa, które są zbrodniami komunistycznymi. Według oskarżyciela wyczerpują znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Miały polegać na wydawaniu bezprawnych wyroków orzekających kary śmierci, kary długoletniego więzienia oraz stosowania tymczasowego aresztowania wobec osób działających na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Miało do tego dochodzić w 1952 i 1953 roku w Warszawie.

Jak napisano w komunikacie IPN Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika ma być przekazany władzom Szwecji. Może być podstawą do wydania podejrzanego stronie polskiej.

Według IPN-u Stefan Michnik wciąż ma obywatelstwo polskie, mieszka w Szwecji. Od 2008 roku unika kontaktów z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz polską placówką dyplomatyczną.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ipn.gov.pl/mile/sk

COMMENTS