HomePOLSKA

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Co roku raka piersi diagnozuje się u około 17 tysięcy Polek i prawie 200 Polaków. Dziś przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet, zwłaszcza po 50. roku życia. Skuteczne leczenie gwarantuje jedynie wczesna diagnoza. Jak przekonuje pani Krystyna, która zachorowała 13 lat temu, najgorszy jest grzech zaniechania. Co prawda poddawała się regularnym zadaniom, ale ostatecznie zlekceważyła niepokojące objawy. Małe guzki zmieniły się w jeden duży. Konieczne było usunięcie piersi i węzłów chłonnych, a potem chemio- i radioterapia.

Zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa do Badań nad Rakiem Piersi, profesora Tadeusza Pieńkowskiego, jeśli chodzi o skuteczną walkę z nowotworem, Polska nie wypada najlepiej na tle innych państw w Europie. Problem nadal stanowi profilaktyka.

Wczesne wykrycie jest kluczowym etapem dla dalszych losów chorych, dlatego lekarze apelują i tłumaczą, a prowadzona przez nich konsekwentnie od lat edukacja przynosi efekty. Coraz więcej kobiet świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do zdrowia i badań. Coraz częściej też rak diagnozowany jest w fazie, która daje szanse na powrót do normalnego życia. Natomiast – jak przekonuje profesor Tadeusz Pieńkowski – miarą sukcesu jest liczba pacjentek, które wygrały z chorobą. Obecnie w Polsce jest ich około 100 tysięcy.
Prognozy nie są jednak optymistyczne. Zachorowań na nowotwory, w tym na raka piersi, będzie przybywać, dlatego konieczne są zakrojone na szeroką skalę programy profilaktyczne i stabilne finansowanie onkologii.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Anna Orzeł/dabr

COMMENTS