11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Europa: Ekstremalne zjawiska klimatyczne mogą zabić nawet do 100 tys. osób rocznie do 2100 roku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jeśli nie zostaną ograniczone skutki zmian klimatycznych w Europie to ekstremalne warunki pogodowe mogą być przyczyną nawet 100 tysięcy zgonów rocznie do 2100 roku – informują naukowcy na łamach czasopisma „The Lancet Planetary Health”. Wynik ten pięćdziesięciokrotnie przewyższa aktualne dane dotyczące liczby zgonów związanych ze zjawiskami pogodowymi. Zdaniem ekspertów, doniesienia gazety są niepokojące.

 

Wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Komisji Europejskiej wskazują na konieczność podjęcia działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, jak również poprawę polityki polegającej na minimalizowaniu skutków ekstremalnych warunków pogodowych. Centrum prognozuje, że liczba zgonów wskutek anomalii pogodowych wzrośnie z 3 tysięcy rocznie w latach 1981-2010 do około 150 tysięcy rocznie między 2071 a 2100 rokiem. Prognozy wskazują, że do roku 2100 dwóch na trzech Europejczyków zostanie dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych. Prognozowany jest również wzrost liczby zgonów wskutek powodzi: z 6 osób na początku dwudziestego pierwszego wieku do 233 osób na końcu obecnego stulecia
Jak powiedział Giovanni Forzieri, jeden z autorów badania, zmiana klimatu jest jednym z największych globalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi dwudziestego pierwszego wieku. W jego ocenie, niebezpieczeństwo dla społeczeństwa będzie coraz częściej związane z zagrożeniami pogodowymi. „Jeśli nie zostaną zastosowane odpowiednie środki, to około 350 milionów Europejczyków w skali roku może być narażonych na występowanie szkodliwych skrajności klimatycznych” – dodał.
W badaniu analizowano skutki siedmiu najbardziej niebezpiecznych rodzajów zdarzeń związanych z pogodą – fale upałów, mrozy, pożary, susze, powodzie i wichury. Przeprowadzono je na terenie 28 krajów Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii i Islandii.
Tegoroczne lato jest rekordowe pod względem wysokości temperatur występujących w krajach Europy Zachodniej. Wysokie temperatury były również przyczyną pożarów lasów między innymi w Portugalii, czy Hiszpanii. Stany kryzysowe w związku z długo utrzymującymi się wysokimi temperaturami powietrza ogłosiły Francja, Holandia, a także Szwajcaria.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/bbc.com/MR/nyg

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520