HomePOLSKA

Episkopat Polski o pedofilii

Episkopat Polski o pedofilii

Rzecznik Episkopatu Polski ksiądz Paweł Rytel-Andrianik przypomina, że przepisy Kościoła katolickiego w Polsce w sprawie pedofilii są bardziej restrykcyjne niż prawo państwowe.

Kościół zdecydował, że poza wyjątkowymi sytuacjami, przestępstwa te ulegają przedawnieniu po 20 latach od dnia, w którym niepełnoletni ukończył 18. rok życia. Ostatecznie o winie rozstrzyga watykańska Kongregacja Nauki Wiary.
Episkopat Polski, odpowiadając na apel Papieża Franciszka, wyznaczył pierwszy piątek Wielkiego Postu – 3 marca -, jako Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne- mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Rzecznik uważa, że ta inicjatywa to przypomnienie stanowiska polskich biskupów: „Zero tolerancji dla pedofilii”. W ten sposób Kościół zachęca też inne środowiska, aby podjęły działania, które zapewnią bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży.
Przewodniczący Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zalecił, żeby w intencji ofiar pedofilii odprawić nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Napisał o tym w specjalnym komunikacie. Arcybiskup Stanisław Gądecki zwraca w nim uwagę: „Kościół bardziej niż ktokolwiek inny winien brzydzić się nikczemną przemocą, zwłaszcza wobec dziecka. Wiemy jak wiele zła wyrządzają tego rodzaju grzechy niewinnym ofiarom, a także Kościołowi i całemu stanowi duchownemu”.
Papież w czerwcu 2015 roku poprosił episkopaty o zorganizowanie modlitwy w intencji ofiar pedofilii. W Polsce po raz pierwszy takie nabożeństwo odbyło się rok przed tą prośbą. Jesienią ubiegłego roku – podczas zebrania Episkopatu Polski- biskupi zdecydowali o powtórzeniu tej modlitwy.

IAR/ Grzegorz Maciak, Fot. Twitter.com

COMMENTS