HomeŚwiat

Epidemia sprawiła, że na Wyspach zniknęło niemal 650 tysięcy miejsc pracy

Epidemia sprawiła, że na Wyspach zniknęło niemal 650 tysięcy miejsc pracy

Epidemia koronawirusa sprawiła, że w Zjednoczonym Królestwie zniknęło niemal 650 tysięcy miejsc pracy. Tak wynika z opublikowanych dziś danych Narodowego Biura Statystycznego. Trzy miesiące zamrożenia gospodarki wystarczyły, by etaty straciło 649 tysięcy ludzi. Wysłanie CV może teraz niewiele dać, gdyż wakaty są na rekordowo niskim poziomie 333 tysięcy. W najgorszym punkcie kryzysu z lat 2008-2009 było ich o niemal jedną czwartą więcej. W poszły dół również płace – o ponad 1 procent z uwzględnieniem inflacji i premii.
To nie koniec złych wiadomości. Jedna trzecia ankietowanych przedsiębiorców zapowiedziała, że będzie redukować etaty w ciągu najbliższych trzech miesięcy. To najgorszy wskaźnik od 31 lat.
Wielu ekonomistów spodziewało się jednak, że dane będą jeszcze gorsze. Swoje zrobił tu bezprecedensowy rządowy program. Gabinet Borisa Johnsona płaci pracownikom większą część pensji, jeśli ich szefowie zawieszą podwładnych zamiast ich zwolnić. Z drugiej strony zawieszony pracownik nie jest ujmowany w statystykach bezrobocia. A program kończy się jesienią. Co więcej, epidemia uderzyła też we freelancerów, ludzi zatrudnionych na zero hours contracts, przypominających tak zwane umowy śmieciowe, oraz samozatrudnionych. Dzisiejsze dane odnoszą się tylko do pracowników etatowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/w Siekaj

COMMENTS