HomePILNE

Epidemia grypy w Hiszpanii

Epidemia grypy w Hiszpanii

Epidemia grypy w Hiszpanii. Stan epidemii został ogłoszony w większości regionów, między innymi w Ceucie, Asturii, na Wyspach Kanaryjskich i w Madrycie. Tam zachorowało najwięcej osób.

W tym roku wirus zaatakował mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego prawie sześć tygodni wcześniej niż zwykle – informują regionalne stacje sanitarno-epidemiologiczne.
Aby można było ogłosić epidemię, liczba chorych musi przekroczyć 90 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Tyle i więcej zachorowań zarejestrowały inspektoraty sanitarne niemal we wszystkich regionach Hiszpanii. Z ich informacji wynika, że grypa najczęściej atakuje osoby po 60. roku życia, z których większość została zaszczepiona.
Doktor Pablo Amaya z madryckiej kliniki przypomina, że choroba roznosi się drogą kropelkową i przez dotyk. Dlatego ważne jest częste mycie rąk. Jak powiedział, “istnieją badania, z których wynika, że mycie rąk 14 razy dziennie znacznie obniża ryzyko zachorowania na grypę”.
Lekarze apelują, aby chorzy korzystali z pomocy ośrodków zdrowia i nie blokowali miejsc w szpitalnych izbach przyjęć. Zachęcają do telefonicznej konsultacji z lekarzem domowym, bo – jak twierdzą – najlepszym sposobem na pozbycie się grypy jest picie ciepłych płynów i leżenie w łóżku.

Ewa Wysocka/Barcelona, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS