Energetyka: USA są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym

Energetyka: USA są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym

W Waszyngtonie w ramach trzeciej rundy strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energii, rozmawiano o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, technologii użycia węgla, imporcie gazu LNG i budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Mówiono też o możliwej współpracy energetycznej z Białorusią.

Podczas rozmów Polskę reprezentowali pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka, a stronę amerykańską- sekretarz do straw energii Dan Brouilett.

Po rozmowach Piotr Naimski poinformował, że Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym. Zapowiedział, że decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni atomowych w Polsce będzie podejmowana wkrótce – najpóźniej w ciągu w ciągu kilku – kilkunastu miesięcy. “Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych. Po stronie amerykańskiej mamy potencjalnych partnerów, którzy chcą z nami współpracować i którzy widzą możliwość kontynuowania współpracy z Polską przez następne dziesięciolecia” – powiedział minister. Piotr Naimski przypomniał, że program energetyki nuklearnej w Polsce zakłada zbudowanie sześciu dużych reaktorów jądrowych o mocy co najmniej 1000 megawatów każdy. Będą one powstawać w trzech fazach w ciągu 20 lat. ” To jest wielki program, ale na jego zakończenie będziemy mieć ponad 20 procent energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat” – stwierdził.

Minister Piotr Naimski wysoko ocenił współpracę energetyczna Polski i USA. “Załatwiamy wiele konkretnych przedsięwzięć, które dotyczą obydwu krajów” – powiedział. Naimski poinformował, że w Polsce odbędą się ćwiczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa sieci energetycznych „Polish Grid 2020”. Minister powiedział, że osiągnięto porozumienie w sprawie zastosowania w Polsce nowych technologii użycia węgla, które będą mniej emisyjne i bardziej efektywne. „Amerykanie nad tym pracują, my też jesteśmy zainteresowani” – mówił minister.

Poza rozmowami o imporcie gazu LNG i budowie gazociągu Baltic Pipe pojawił się także temat relacji z Białorusią. “My w Polsce jesteśmy zainteresowani, by w miarę możliwości wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej” – powiedział minister wskazując na fakt, że sekretarz stanu Mike Pompeo złożył władzom w Mińsku ofertę zabezpieczenia dostaw ropy. Piotr Naimski wyjaśnił, że będzie to możliwe, gdy władze w Mińsku uznają, że chcą dokonać takich zakupów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Marek Wałkuski,Waszyngton/w dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0