HomeŚwiat

Emmanuel Macron: Kreml ingeruje w przebieg wyborów prezydenckich we Francji!

Emmanuel Macron: Kreml ingeruje w przebieg wyborów prezydenckich we Francji!

Sztab socjalistycznego kandydata na prezydenta Emmanuela Macrona twierdzi, że Kreml ingeruje w przebieg wyborów prezydenckich we Francji zaplanowanych na wiosnę tego roku. Rosja stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Emmanuel Macron był w socjalistycznym rządzie prezydenta Francois Hollande’a ministrem. Teraz ten charyzmatyczny, młody polityk przeszedł na bardziej socjalliberalne pozycje, planując ożywienie gospodarki i zahamowanie bezrobocia w sposób, który jest nie w smak wielu socjalistom francuskim. Deklaruje swoją nieufność wobec poczynań Rosji. To zdaniem jego sztabu wyborczego miałoby sprawić, że Władimir Putin nasilił cyberataki, mające wpłynąć na przebieg kampanii przedwyborczej. Według osoby odpowiedzialnej za stronę informatyczną kampanii Emmanuela Macrona można naliczyć wiele tysięcy takich przypadków. Rosyjscy cyberpiraci z Kremla mają blokować skrzynki z pocztą internetową, kraść dane dotyczące sympatyków kandydata, a także publikować informacje mające go zdyskredytować i podważyć do niego zaufanie elektoratu.
Sprawa nabrała takiego impetu, że Emmanuel Macron domaga się od rządu francuskiego zapewnienia, iż zagwarantuje on, że „obce państwa nie będą ingerowały w przebieg kampanii”. Według komentatorów, prezydent Rosji wie, że Emmanuel Macron nie sprzyja jego polityce i chce, aby we Francji wygrała częsta bywalczyni w ambasadzie Rosji w Paryżu Marine Le Pen lub Francois Fillon – osobisty przyjaciel Putina. W sondażach prowadzi Marine Le Pen przed Emmanuelem Macronem.

Marek Brzeziński/Paryż, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS