HomePOLSKA

Emerytury dla nauczycieli: Będą mogli pójść na wcześniejszą na emeryturę?

Emerytury dla nauczycieli: Będą mogli pójść na wcześniejszą na emeryturę?

Emerytury dla nauczycieli: PiS przygotował nowy projekt ustawy. Jakie zmiany planowane są w Karcie Nauczyciela? Po jakim okresie pedagodzy będą mogli odejść na wcześniejszą emeryturę? Okazuje się, że rząd PiS ma w planach wprowadzenie nowych i przypadających do gustu nauczycielom zmian odnośnie pójścia na wcześniejszą emeryturę. Ile wyniesie wynagrodzenie nauczycieli w 2020 r.? Jaki wzrost wynagrodzenia otrzymają pedagodzy? 

 

Jak podała Dziennik Gazeta Prawna rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował już zmiany w Karcie Nauczyciela. Dzięki nim pedagodzy mogą zyskać szybszą możliwość odejścia na emeryturę. [polecane]19074909,18973697;1;Polecamy[/polecane] Ma to nastąpić bez względu na wiek po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy Jak przyznał Dziennikowi Gazecie Prawnej – Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, wcześniejsze emerytury dla nauczycieli są analizowane.

 

Zaznaczył jednak, że musiałoby się wiązać z szerszymi zmianami. Jest jednak mały kruczek w zmianach. Chętni, którzy zdecydowaliby się wcześniej odejść z zawodu muszą to zrobić do 2023 roku. Więcej szczegółów mamy poznać tuż przed wyborami.

 

Projekt ma być przekazany do konsultacji z organizacjami związkowymi jeszcze w tej kadencji z zapewnieniem, że jeśli PiS wygra wybory, pozwoli nauczycielom skorzystać z uprawnienia, które wcześniej zostało im odebrane. Według szacunków rządowych ekspertów z takiego rozwiązania od razu mogłoby skorzystać ponad 100 tys. pedagogów.

 

Aktualnie nauczyciele mogą odejść na emeryturę dopiero po osiągnięciu 60 roku życia w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Nauczyciele jednocześnie mają możliwość przejść na tzw. świadczenie kompensacyjne, które jest rodzajem wcześniejszej emerytury. Tu obok stażu pracy wymagany jest odpowiedni wiek (55 lat dla kobiet i 58 lat dla mężczyzn). 100 tys. chętnych.

 

PiS chce także zmniejszenia biurokracji w szkołach i tym samym odciążyć nauczycieli od dodatkowych obowiązków. Nauczyciel miałby od wprowadzenia zmian wykonywać jedynie kilka czynności biurokratycznych, a większość z nich ma spoczywać na dyrektorach i pracownikach administracyjnych. Kolejną z obietnic PiS dla nauczycieli jest podwyżka pensji w przyszłym roku. Wzrost wynagrodzeń nauczycieli w 2020 roku ma osiągnąć 6 proc. Ma to nastąpić najpóźniej od września przyszłego roku. Niestety takie zapowiedzi podwyżek nie satysfakcjonują związków oświatowych, które domagają się wzrostu płac o 15 proc.

 

TW aip

COMMENTS