HomePOLSKA

Emerytura w wieku 53 lat? Powrót PiS do pomysłu dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych

Emerytura w wieku 53 lat? Powrót PiS do pomysłu dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych

Emerytura w wieku 53 lat? To by było coś! Przechodzenie na emeryturę w wieku 53 lat to pomysł, do którego wraca PiS. Ale nie dla wszystkich.

 

Pozostałych jednak też czeka wcześniejsza emerytura. W jakim wieku? PiS ma propozycję dla nauczycieli i dla pozostałych grup zawodowych. W wypadku pierwszej grupy zawodowej kluczowy byłby staż. Podobnie w wypadku pozostałych grup zawodowych. Sprawdź dla kogo i na jakich zasadach wcześniejsza emerytura proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wraca z tematem wcześniejszej emerytury. Jak pisze “Gazeta Wyborcza” PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i świeżo rozpoczęty strajk włoski. Co obiecuje im PiS?

 

 

    • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,

 

    • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach “przy tablicy” mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,

 

    • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

 

 

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

 

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

 

 

    • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,

 

    • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

 

 

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat, to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat. W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

 

TK aip

COMMENTS