12.8 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Emerytura od 53. roku życia? Prezydent i PiS chcą zmian, ale to może być pułapka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Emerytura w wieku 53 lat? Związkowcy i PiS stawiają sprawę jasno. Swoją propozycję zapowiada także prezydent Andrzej Duda. Wszystko zależy od Twojego stażu pracy w zawodzie. Trzeba go jeszcze raz dobrze policzyć. Ale to może być pułapka, bo po takim okresie składkowym, emerytura nie będzie zbyt wysoka. Nowe regulacje dotyczące przechodzenia na wcześniejsza emeryturę mogłyby wejść w życie. Przejście na emeryturę w wieku 53 lat to chwytliwe hasło, za którym kryje się pomysł, do którego wrócił PiS tuż przed wyborami. Skrócenie wieku uprawniającego do emerytury powitane zostało z wielkimi oczekiwaniami przez wielu pracowników. Kogo dotyczyć będzie wcześniejsza emerytura? W jakim wieku? PiS ma propozycję dla nauczycieli i dla pozostałych grup zawodowych. W wypadku pierwszej grupy zawodowej kluczowy byłby staż. Podobnie w wypadku pozostałych grup zawodowych. Sprawdź dla kogo i na jakich zasadach wcześniejsza emerytura proponowana przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Emerytura w wieku 53 lat? Propozycja PiS dla nauczycieli

Rząd przed wyborami parlamentarnymi wrócił nieoczekiwanie z tematem wcześniejszej emerytury. A obecnie hasło wcześniejszych emerytur od 53. roku życia podchwytują związki zawodowe i przekonują, że osoby, które np. rozpoczęły pracę w wieku 18 lat, powinny mieć prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jak pisze „Gazeta Wyborcza” PiS ma propozycję dla nauczycieli oraz pozostałych grup zawodowych. Szczególnie gorące nastroje panują w szkolnictwie, ze względu na tegoroczny strajk i powszechne niezadowolenie z niewywiązania się rządu z zobowiązań względem tej grupy zawodowej.

Co obiecuje im PiS?

  • wcześniejszą emeryturę uzależnioną od stażu pracy,
  • przy 30-letnim stażu pracy i 20 latach „przy tablicy” mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek,
  • inna opcja to wcześniejsza emerytura dla nauczycieli, którzy zatrudnieni w szkole byli co najmniej na pół etatu przez 25 lat, w tym 25 lat w szkolnictwie specjalnym.

Wcześniejsza emerytura dla pozostałych grup zawodowych

W sferze rozważań rządu jest powrót do prac nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, który zakładał możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, która zależna byłaby od wypracowanego stażu pracy.

Bez względu na wiek, przejść na emeryturę można by było:

  • po 40 latach pracy w wypadku mężczyzn,
  • po 35 latach pracy w wypadku kobiet.

Co to oznacza? Jeśli mężczyzna rozpocząłby pracę w wieku 18 lat,

to na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat.

 

W analogicznej sytuacji kobieta na wcześniejszą emeryturę mogłaby przejść mając 53 lata.

Emerytura: Nowa propozycja prezydenta RP Andrzeja Dudy

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy – za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze „Rzeczpospolita”, projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Jaki jest aktualny wiek emerytalny w Polsce?

Obecnie wiek emerytalny w Polsce jest zróżnicowany ze względu na płeć i wynosi:

  • 60 lat w przypadku kobiet,
  • 65 lat w przypadku mężczyzn.

W latach 2013–2017 wiek emerytalny w Polsce był jednakowy dla wszystkich i wynosił 67 lat, co w przypadku mężczyzn skutkowało wydłużeniem okresu aktywności zawodowej zaledwie o 2 lata, jednak dla kobiet był to drastyczny wzrost aż o 7 lat. Od października 2017 roku powrócono go do wcześniejszej wersji, obowiązującej do dzisiaj.

Rodzaje wieku emerytalnego

Wiek emerytalny w Polsce można podzielić na powszechny oraz obniżony. Powszechny wiek emerytalny to określony odgórnie wiek obowiązujący w podziale na płeć – 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn. Obniżony wiek emerytalny ma zastosowanie dla grup zawodowych wykonujących pracę w szczególnie niebezpiecznych i trudnych warunkach. Zwykle jest on niższy od wieku powszechnego o 5 do 15 lat i wynika to z przepisów szczególnych dotyczących danych grup zawodowych.

 

Red. TK PolskaPress AIP/ fot. Małgorzata Genca PolskaPress

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520