Emeryt ze Śląska ma dług w wysokości… 8 milionów. Chuda emerytura zmusza do życia na kredycie?

Emeryt ze Śląska ma dług w wysokości… 8 milionów. Chuda emerytura zmusza do życia na kredycie?

Emerytura zwykle kojarzona jest z odpoczynkiem od zawodowych trudów. Nie zawsze jednak życie na emeryturze jest usłane różami. Jak się okazuje, wielu seniorów znajduje się w finansowych tarapatach. Seniorzy wpisany do Krajowego Rejestru Długów mają do spłaty blisko 800 tys. zobowiązań na łączną kwotę ponad 5,7 miliardów złotych. Rekordzista ma do oddania ponad 8 milionów złotych i jest ze Śląska. Również seniorzy z województwa śląskiego mają największe problemy ze spłatą zobowiązań.

 

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, życie na emeryturze nie zawsze bywa kolorowe. Problemy często zaczynają się wraz z chwilą przejścia na to świadczenie. Z danych KRD dowiadujemy się, że świeżo upieczeni emeryci w wieku 65 lat, powinni oddać swoim wierzycielom prawie 627 mln złotych. Ich zadłużenie wynika z faktu przejścia na emeryturę, a tym samym odchudzenia portfela, a raczej ze zobowiązań zaciągniętych w poprzednich latach – tłumaczy Adam Łącki, prezes KRD.

 

Konsekwencją zmniejszenia dochodów na emeryturze jest mniejsza zdolność do spłaty zadłużenia. Jak ono wygląda? Najbardziej zadłużony emeryt ma 81 lat i jest ze Śląska. To mieszkaniec wsi w powiecie pszczyńskim. Jego dług wynosi 8,3 mln złotych. – Co ciekawe – jak mówi prezes KRD – to wyjątek, gdyż seniorzy mieszkający na wsi z reguły lepiej radzą sobie od tych, żyjących w miastach.

 

Patrząc na statystyki:

 

 

    • emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty 17 proc. kwoty, którą muszą spłacić mieszkańcy miast,

 

    • emeryci z miast powyżej 300 tys. mieszkańców mają do oddania łącznie prawie 1,5 mld złotych.

 

 

Emerytura wcale nie oznacza życia jak z bajki. Również seniorzy z województwa śląskiego znaleźli się na czele niechlubnej statystyki. Z danych KRD dowiadujemy się, że ponad 54 tys. emerytów ze Śląska musi oddać wierzycielom lbisko miliard złotych.

 

 

    • Miejsce drugie przypadło mieszkańcom Mazowsza (785 mln długów),

 

    • miejsce trzecie natomiast zajęli emeryci z Dolnego Śląska (568 mln długów).

 

 

 

TK aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0