10.1 C

Ekstraklasa – Piast mistrzem Polski

Piast Gliwice po raz pierwszy w historii został piłkarskim mistrzem Polski. Gliwiczanie (72 pkt) w meczu ostatniej, 37. kolejki ekstraklasy po golu Piotra Parzyszka w 27. minucie pokonali u siebie Lecha Poznań 1:0 (1:0) i zapewnili sobie tytuł.

O 4 punkty wyprzedzili Legię Warszawa, która zremisowała w niedzielę na własnym stadionie z Zagłębiem Lubin 2:2 (1:1). Gospodarze objęli prowadzenie po bramce Carlitosa w 16. minucie. Później to jednak goście doszli do głosu, a gole strzelili Damjan Bohar w 32. minucie i Patryk Szysz w 58. minucie. Remis stołecznej drużynie zapewnił w pierwszej doliczonej minucie (90+1. min) Adam Hloušek.

Po brązowy medal sięgnęła Lechia (67 pkt), na zakończenie sezonu wygrywając w Gdańsku z Jagiellonią Białystok 2:0 (1:0), a do siatki trafili Karol Fila w 44. i Jarosław Kubicki w 73. minucie.

Czwarte miejsce, również premiowane występem w europejskich pucharach zajęła Cracovia (57 pkt), która przegrała pod Wawelem z Pogonią Szczecin 0:3 (0:1). Bramki dla „Portowców” zdobyli Soufian Benyamina w 31. minucie, Zvonimir Kozulj w 65. minucie i Radosław Majewski w 74. minucie.
Piast zagra w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów, a Legia, Lechia i Cracovia – w eliminacjach Ligi Europy. Piąte miejsce zajęła Jagiellonia (57 pkt), szóste – Zagłębie Lubin (53 pkt), siódme – Pogoń (52 pkt), a ósme – Lech (52 pkt).

Z ligi spadają Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec.