12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Ekstradycja skazanego w tzw. „aferze FOZZ” Dariusza Przywieczerskiego z USA do Polski . „To ostrzeżenie dla przestępców, którzy złamali polskie prawo”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przebywający z wizytą w Waszyngtonie wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki ocenił, że decyzja o ekstradycji do Polski Dariusza Przywieczerskiego jest ostrzeżeniem dla przestępców, którzy złamali polskie prawo. Według wiceministra Cichockiego, tak późna deportacja skazanego za udział w aferze FOZZ jest winą poprzednich rządów. 
„Nie komentując tej konkretnej sprawy, dopóki ona się nie zmaterializuje, chciałbym zapewnić wszystkich, którzy złamali polskie prawo, że Polska ich znajdzie i wymierzy sprawiedliwa karę” – powiedział wiceminister.

Dariusz Przywieczerski, poszukiwany międzynarodowym listem gończym, został zatrzymany na Florydzie. Obecnie czeka na ekstradycję do Polski. W piątek ma zostać deportowany.

Dariusz Przywieczerski, słynny biznesmen, na początku lat 90. notowany na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”, były prezes „Universalu”, mózg afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, w 1989 r. założył Bank Inicjatyw Gospodarczych, czyli obecny Bank Millenium.

W 2005 r. został skazany na 3,5 roku więzienia w związku ze sprawą FOZZ, okrzykniętej mianem największej afery III RP. W wyniku tego incydentu Polska straciła 354 miliony złotych, a Przywieczerski został oskarżony o zagarnięcie 500 tys. dol. na szkodę FOZZ. Po otrzymaniu wyroku sądowego natychmiast uciekł z kraju w nieznanym kierunku więc wysłano za nim list gończy. Przez 13 lat ukrywał się, głównie w Stanach Zjednoczonych. Na początku września 2018 r. został zatrzymany na Florydzie. Teraz ma zostać wydany do Polski.

Przywieczerski był jednym z pionierów „szemranego polskiego kapitalizmu”, dlatego posiada informacje o wielu „podejrzanych interesach”, dzięki którym kilku polskich biznesmenów zbudowało swoje fortuny. Teraz polscy biznesmeni drżą w obawie przed tym, co Przywieczerski zezna na przesłuchaniu w prokuraturze. Jego zeznania mogą pociągnąć ich do odpowiedzialności za przestępstwa sprzed lat.

 

Red. Hubert Niespodziany AIP/IAR/Marek Wałkuski/Waszyngton

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520