Eksperci: Potrzebne pilne działania w celu ograniczenia wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Eksperci: Potrzebne pilne działania w celu ograniczenia wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Eksperci uważają, że konieczne są działania w celu ograniczenia wzrostu zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. 

Według najnowszych meldunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, w ubiegłym roku mieliśmy rekordowy od lat, bo 88-krotny wzrost zachorowań. Profesor Andrzej Zieliński – epidemiolog z tego Instytutu podkreśla, że sytuacja jest bardzo trudna. W zeszłym roku zachorowały 3072 osoby, natomiast rok wcześniej 35 osób. Po 2010 roku liczba zachorowań nie przekraczała 100 osób.
Profesor Andrzej Zieliński uważa, że trzeba jak najszybciej podjąć działania w celu zmniejszenia liczby nowych zachorowań. To promocja higieny i tak zwanych prozdrowotnych zachowań oraz informowanie o zagrożeniu tą chorobą. Należy podjąć również działania w celu jak najszybszego sprowadzenia szczepionek przeciwko WZW typu A. Osoby z grup ryzyka i rodziny, w których jest osoba chora, powinny mieć możliwość zaszczepienia się – powiedział profesor Zieliński.
Sytuację komplikuje fakt, że od paru miesięcy szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu A jest niedostępna w Polsce. Proces jej produkcji trwa wiele miesięcy.
Według Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób – ECDC pierwotnym źródłem epidemii były środowiska homoseksualne w Europie Zachodniej. Wzrost zachorowań odnotowano w całej Europie Zachodniej.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/dw

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0