Eksperci – Polsce potrzebna jest Obrona Terytorialna

Eksperci – Polsce potrzebna jest Obrona Terytorialna

W Polsce powinna być utworzona Obrona Terytorialna według koncepcji tak zwanej lekkiej piechoty. To główny wniosek, jaki płynie z raportu dotyczącego tego zagadnienia. Nad problemem Obrony Terytorialnej (OT) pochylili się eksperci z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS).
Współautor raportu Maciej Paszyn przekonuje, że OT oparta o oddziały lekkiej piechoty, wyposażone w sprzęt przeciwpancerny i przeciwlotniczy, najlepiej sprawdzi się w naszym kraju. Jego zdaniem to koncepcja względnie tania, bo chodzi o wyposażenie tylko w lekki i przenośny sprzęt wojskowy. Zaletą takich oddziałów jest możliwość wspierania armii zawodowej we wszelkiego rodzaju zadaniach na tyłach wroga, z działaniami dywersyjnymi włącznie.
“OT tak skonstruowana musi bezwzględnie podlegać pod rozkazy wojska” – przekonuje Maciej Paszyn.
Oddziały Obrony Terytorialnej powinny być rozmieszczone w każdym województwie, a w ich skład powinni wchodzić miejscowi ochotnicy. Proponowana przez ekspertów z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych koncepcja podoba się wielu organizacjom proobronnym.
Wiceprezes Stowarzyszenia Obrona Narodowa.pl Paweł Makowiec uważa, że wnioski z raportu są zbieżne z jego poglądami. Wiceprezes ObronaNarodowa.pl przypomina, że podobne wzorce z powodzeniem działają w wielu krajach europejskich. Przewagą lekkiej piechoty jest jej terytorialność. “Najbardziej skutecznie broni się terenu, który się zna, swojej małej ojczyzny” – uważa wiceprezes Makowiec.
Paweł Makowiec jako przykład podaje chociażby oddziały dywersji bojowej AK, które działały w czasie wojny na ściśle wyznaczonym, na ogół niewielkim terenie.
Eksperci z Narodowego Centrum Studiów Strategicznych raport wysłali między innymi do kierownictwa MON, sejmowej komisji obrony narodowej oraz do Sztabu Generalnego.
W resorcie obrony pod kierownictwem ministra Antoniego Macierewicza od wielu tygodni trwają prace, których efektem ma być powołanie Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju wojsk. Minister Macierewicz kilka razy zapowiadał, że na przełomie roku powinny zacząć działać na wschodzie kraju trzy brygady OT.

IAR/A/Drążkiewicz/gajCOMMENTS

WORDPRESS: 0