HomeCiekawostki

Eksperci ostrzegają: COVID-19 może spowodować pandemię chorób psychicznych. Czeka nas fala samobójstw?

Eksperci ostrzegają: COVID-19 może spowodować pandemię chorób psychicznych. Czeka nas fala samobójstw?

Trwająca pandemia koronawirusa odciska piętno na niemalże wszystkich sferach naszego życia. Eksperci ostrzegają, że po pokonaniu fali zachorowań na COVID-19 może czekać nas pandemia chorób psychicznych. Jednym z nich jest prof. Michael Zvolensky, który alarmuje: – Epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków.

 

Na gwałtowny wzrost chorych dotkniętych chorobami psychicznymi przygotowuje się m.in Szpital im. Babińskiego w Krakowie, który uruchamia trzy Poradnie Psychologiczne dla dzieci i młodzieży. To odpowiedź na dramatyczny brak placówek medycznych dla nieletnich, dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, których po okresie izolacji związanej z koronawirusem może być jeszcze więcej. Przedtem nauczyciele, obserwując na co dzień uczniów w szkole, dostrzegali na czas niepokojące zachowania i natychmiast kierowali ich do pedagoga lub psychologa.

 

Teraz, kiedy pracują zdalnie i możliwości są w tym zakresie bardzo ograniczone, spodziewają się wręcz lawiny uczniów z depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego. Młodym ludziom świat zmienił się diametralnie, z dnia na dzień ze szkolnej rzeczywistości przenieśli się w sferę domowej izolacji, tracąc m.in. ważne dla nich wsparcie grupy rówieśniczej. Sytuację wielu z nich pogarsza nagły kryzys materialny w rodzinie.

 

Widać to już choćby po gwałtownym wzroście pacjentów Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego (SU) w Krakowie. – Każdego dnia trafiają do nas dzieci i nastolatki w głębokiej depresji i z myślami samobójczymi – informował już w maju w rozmowie z “Krakowską” Maciej Pilecki, kierownik kliniki.

 

Kto narażony na zachorowania?

 

Na temat wpływu epidemii na problemy psychiczne ludzi, w prowadzące do skłonności do nadużyć zaczęły pojawiać się również prace naukowe. Dwie z nich ukazały się pod przewodnictwem badaczy z University of Houston w Teksasie. Naukowcy twierdzą, że epidemia negatywnie wpłynie na zdrowie psychiczne ludzi, zwiększy ryzyko chronicznych kłopotów ze zdrowiem i uzależnień od narkotyków. – Problemy nie dotkną jednakowo całego społeczeństwa. Większe ryzyko dotyczy osób podatnych na zaburzenia i takich, które już je mają” – wyjaśnia prof. Michael Zvolensky.

 

Naukowcy uspokajają jednak, że nie wszyscy są jednako narażeni na ryzyko zachorowań na choroby psychiczne. Ich zdaniem na ryzyko wystąpienia kłopotów psychicznych mają w dużej mierze większe skłonności osoby, które martwią się epidemią oraz wykazują tendencje do katastrofizacji jej skutków. Badacze przebadali około 160 ochotników.

 

Czeka nas fala samobójstw?

 

Tymczasem na początku października w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja psychiatryczna na temat samobójstw. Płynące z niej wnioski są mocno niepokojące, ponieważ jej uczestnicy alarmują: pandemia stanowi coraz większe obciążenie, także dla naszego zdrowia psychicznego. Pandemia sprawiła bowiem, że poza życiem w izolacji, musimy zmagać się z jej różnymi długoterminowymi następstwami m.in takimi jak: kryzys finansowy, strata pracy, przedłużona konieczność zachowywania dystansu społecznego czy izolacji.

 

Zdaniem ekspertów w wyniku pandemii i zmian, jakie zaszły w codziennym życiu, tysiące osób we Włoszech doświadcza ataków lęku, depresji, a nawet objawów stresu pourazowego. We Włoszech od marca doszło już do 71 samobójstw i 46 prób samobójczych związanych z problemami finansowymi.

 

W Polsce nie ma jak na razie taki statystyk. Wszystko wskazuje jednak na to, że pandemia koronawirusa pociągnie za sobą również w Polsce pandemię zaburzeń psychicznych wraz z kolejnym wzrostem najbardziej dramatycznych ich następstw. Dr Maciej Pilecki, małopolski konsultant do spraw psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej podkreślał w jednym z wywiadów dla “Krakowskiej”, że niemal każdego dnia do kierowanej przez niego Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego trafiają nastolatki z myślami i tendencjami samobójczymi.

 

– Wyrwani przez pandemiczne obostrzenia z dotychczasowych ram funkcjonowania, ze szkolnej rzeczywistości przenieśli się w sferę domowej izolacji, tracąc m.in. ważne dla nich wsparcie grupy rówieśniczej i tym samym poczucie bezpieczeństwa. Szczególnie niepokoi nas gwałtowny wzrost uzależnień od narkotyków i alkoholu, także wśród nastolatków – podkreślał wówczas w rozmowie z nami Pilecki.

 

aip

COMMENTS