Ekolodzy i Caritas Polska apelują, aby nie wyrzucać jedzenia na śmietnik

Ekolodzy i Caritas Polska apelują, aby nie wyrzucać jedzenia na śmietnik

Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska oraz Caritas Polska organizują pierwszą Niedzielę Świętego Franciszka, pt. “Przebudzenie ekologiczne – krok pierwszy nie marnuję żywności”. 

Do marnowania żywności przyznaje się, co trzeci Polak. Zepsute jedzenie wyrzucamy najczęściej na śmietnik.
Jedną z głównych przyczyn marnotrawienia żywności jest to, że kupujemy jej więcej, niż potrzebujemy. Jednocześnie wciąż część Polaków jest niedożywiona- mówi Robert Kazimierski z Caritas Polska. Wielu z tych potrzebujących to podopieczni Caritas Polska. Organizacja, opierając się na danych Greenpeace Polska, informuje, że w naszym kraju, co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Pod tym względem zajmujemy piąte miejsce w Unii Europejskiej między innymi po bogatej Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech W koszu na śmieci lądują: pieczywo, wędliny, owoce i jogurty.
Robert Kazimierczak tłumaczy te zachowania doświadczeniami z czasów komunistycznych, kiedy wszystkiego brakowało i zakupy robiono na zapas. Czas na zmiany. Dziś już nie ma takiej potrzeby – tłumaczy.
Setki kilogramów żywności marnują sklepy, restauracje i producenci. Wielkie sklepy i właściciele punktów gastronomicznych pod koniec dnia mogliby obniżyć ceny produktów, to już byłby krok w dobrą stronę – podkreśla psycholog Krystyna Kaniewska. Z takiej oferty skorzystałyby osoby o niższych dochodach.
W Krakowie, Poznaniu, Toruniu i Gdańsku odbędą się konferencje połączone z warsztatami kulinarnymi, kiermaszami zdrowej żywności, których celem jest zmiana społecznych zachowań. Na spotkaniach eksperci doradzą nam między innymi jak racjonalnie planować zakupy i jak gotować, aby nic się nie zmarnowało.
Zwieńczeniem spotkań w ramach Niedzieli Świętego Franciszka, będzie podpisanie Deklaracji Świętego Franciszka o niemarnowaniu żywności przez przedstawicieli różnych środowisk.
Patronat nad wydarzeniem objął Jana Krzysztofa Ardanowski, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

IAR/ Grzegorz Maciak / mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0