13.9 C
Chicago
wtorek, 28 maja, 2024

Egzamin ósmoklasisty 2021 i matura 2021 – będą zmiany? Czy egzamin ósmoklasisty zostanie przesunięty na czerwiec, a ustna matura odwołana?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

O więcej czasu na przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty 2021 i o rezygnację – ze względów bezpieczeństwa – z ustnego egzaminu maturalnego apeluje Społeczne Towarzystwo Oświatowe (STO). Jego postulaty wiążą się z epidemią koronawirusa i nadzwyczajnymi warunkami, w jakich do tych egzaminów muszą przygotowywać się obecnie ósmoklasiści i maturzyści. STO napisało w tej sprawie list do ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Szef resortu natomiast informuje, że w ministerstwie toczą się prace dotyczące kształtu tegorocznych egzaminów i zapowiada ograniczenie zakresu na nich wiedzy.

Zarząd Główny STO w swoim liście do ministra wskazuje, jak duże wyzwanie stoi przed tegorocznymi 8-klasistami i maturzystami. „Od kilku miesięcy uczą się na przemian w szkołach i w domach; nawet gdy nauka odbywa się stacjonarnie, to w niespotykanym dotąd reżimie sanitarnym i w atmosferze obawy o zakażenie koronawirusem. Wszystko to sprawia, że przygotowanie się do egzaminów jest i będzie szczególnie trudne, a można przewidywać, że kolejne miesiące nie przyniosą uczniom wyraźnej ulgi” – stwierdzają autorzy listu.

 

STO przekonuje, że młodzi ludzie, których czekają za kilka miesięcy ważne egzaminy, potrzebują „decyzji, u których podłoża leży zrozumienie trudnej sytuacji uczniów oraz ich rodzin”. Towarzystwo wnioskuje więc do ministra edukacji o podjęcie działań, które dostosują obciążenia nakładane na uczniów do obecnych, nowych realiów i zapewnią im sprawiedliwą rekrutację do szkół wyższego stopnia.

 

Egzamin ósmoklasisty dopiero w czerwcu, a matury tylko pisemne?

 

STO proponuje m.in. przeniesienie egzaminu ósmoklasisty na czerwiec (tak by uczniowie zyskali czas na dobre przygotowanie do egzaminu) i rezygnację – ze względów bezpieczeństwa – z ustnego egzaminu maturalnego. Wyniki z matury ustnej – jak podkreśla Towarzystwo – i tak nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia. Przypomnijmy, że w 2020 r., w poprzednim roku szkolnym, decyzją MEN – w związku z pandemią koronawirusa – egzaminy maturalne przesunięto na czerwiec, a także nie odbyły się matury ustne.

 

Maturzyści przystępowali tylko do egzaminów pisemnych. Również w czerwcu, zamiast w kwietniu odbyły się ostatnie egzaminy ósmoklasisty. W obecnym roku szkolnym termin tego egzaminu dla uczniów kończących szkołę podstawową wyznaczono już o miesiąc później, na koniec maja. STO natomiast apeluje o kolejny miesiąc na przygotowania uczniów do niego.

 

Nie dodawajmy 8-klasistom czwartego przedmiotu do zdawania

 

Rezygnacja z zapowiadanego rozbudowania egzaminów ósmoklasisty o jeszcze jeden egzamin to kolejna rzecz, o którą wnioskują autorzy listu do Przemysława Czarnka. – Wprawdzie przepisy te nie dotyczą obecnych 8-klasistów, ale uważamy, że kolejne roczniki, które również doświadczyły poważnych trudności w procesie nauczania, powinny mieć takie same szanse, jak ich rówieśnicy z obecnych klas 8 – wyjaśnia Zygmunt Puchalski, prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego.

 

Jak dotąd egzamin ósmoklasisty składa się z trzech testów: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Również w tym roku szkolnym egzamin będzie miał taką formułę. Natomiast od 2022 r. egzamin ósmoklasisty oprócz obecnie obowiązujących trzech egzaminów ma zawierać jeszcze jeden – z przedmiotów dodatkowych. Uczniowie będą mieli do wyboru następujące przedmioty: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia. – Trwająca epidemia wprowadza w nasze życie elementy niepewności i chaosu. Rolą nas, dorosłych, jest uporządkowanie otaczającej rzeczywistości na tyle, by dzieci i młodzież mogły w niej funkcjonować możliwie najlepiej. Liczymy w tym zakresie także na władze oświatowe, zwłaszcza że chodzi nie tylko o edukację, ale także o zdrowie psychiczne polskich dzieci – tak kończy list STO do ministra prezes Zygmunt Puchalski.

 

Społeczne Towarzystwo Oświatowe to ogólnopolska organizacja pozarządowa, działająca od 1987 roku, założona przez rodziców i nauczycieli. STO prowadzi prawie 100 szkół w Polsce, w których uczy się 15 tys. uczniów, a zatrudnionych jest 2,5 tys. osób. Członkowie stowarzyszenia są zainteresowani kondycją całej polskiej oświaty; STO konsultuje i opiniuje projekty przepisów prawnych, zgłasza własne poprawki do ustaw, organizuje konferencje i upowszechnia swoje stanowiska w konkretnych sprawach. Wspiera też inicjatywy, które wzbogacają edukację dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021 z ograniczonego zakresu wiedzy

 

W czwartek (12 listopada) minister Przemysław Czarnek w wywiadzie dla radia Wnet.fm przekazał tymczasem, że obecnie grupy ekspertów w ministerstwie edukacji pracują nad tym, by ograniczyć zakres wiedzy potrzebny zdania matury i egzaminu ósmoklasisty. To rozwiązanie ma być wprowadzone, ponieważ obecni ósmoklasiści oraz maturzyści nie będą w stanie nauczyć się tyle samo, co poprzednie roczniki. Powodem są przerwy w nauce – najpierw podczas strajku nauczycieli, a później, gdy szkoły były na wiosnę zamknięte ze względu na pandemię – oraz obecna sytuacja zdalnego nauczania, które nigdy nie zastąpi tradycyjnej nauki w murach szkoły.

 

– Trzeba będzie nieco ograniczyć zakres wiedzy wymaganej na egzaminach maturalnych i ósmoklasistów, tak żeby był on adekwatny do wiedzy, jaką są w stanie posiąść uczniowie klas 8 i maturzyści. Dzisiaj w tym zakresie toczą się prace w ministerstwie edukacji – mówił Przemysław Czarnek.

 

Szef resortu mówił też o ewentualnym powrocie do szkół po obowiązującym na razie do 29 listopada zdalnym nauczaniu. Jak stwierdził, jeżeli sytuacja w ciągu najbliższych kilkunastu dni zostanie opanowana, „krzywa zachorowań zostanie wypłaszczona”, to jest szansa, że po 29 listopada, przynajmniej stopniowo, uczniowie będą wracać do szkół.

 

aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520