HomeŚwiat

Egipt – niejasne informacje po ataku nożownika w Hurghadzie

Egipt – niejasne informacje po ataku nożownika w Hurghadzie

Wśród poszkodowanych w ataku nożownika w egipskim kurorcie Hurghada prawdopodobnie nie ma Polaków. Polskie MSZ zaprzeczyło, aby wśród rannych byli obywatele Polski, jak wcześniej podawano. Dwie osoby zabite przez napastnika to nie Ukrainki jak pierwotnie podawały egipskie służby, ale Niemki.
Z dotychczasowych informacji wynika, że do zdarzenia doszło w luksusowym hotelu Sunny Days El Palacio w Hurghadzie. Napastnik przedostał się na tamtejszą, zamkniętą plażę przez morze z plaży publicznej, po czym rzucił się z nożem na turystów. Zabił dwie Niemki i ranił cztery inne osoby. Wśród nich jest obywatel Czech. Według informacji polskiego MSZ, nie ma informacji o poszkodowanych Polakach.
Napastnik został zatrzymany i jest przesłuchiwany przez policję. Motywy jego działania nie są znane. Egipskie media nie wykluczają, że mężczyzna mógł być chory psychicznie. Pod uwagę brane są także związki z islamskimi ekstremistami.
Hurghada to jeden z największych i najpopularniejszych ośrodków turystycznych w Egipcie. Wśród wypoczywających tam co roku turystów Polacy stanowią jedną z największych grup. Do tej pory w egipskich kurortach sporadycznie dochodziło do poważniejszych incydentów. W styczniu 2016 roku uzbrojeni napastnicy powiązani prawdopodobnie z tzw. Państwem Islamskim ranili dwie osoby na plaży w Hurghadzie. Z kolei w październiku 2015 roku na pobliskim Synaju lokalna filia ISIS zestrzeliła samolot z rosyjskimi turystami. Zginęły 224 osoby.
Od czasu, gdy w 2013 roku armia obaliła rządy Bractwa Muzułmańskiego w Egipcie dochodzi do zamieszek i ataków na siły bezpieczeństwa. Dokonują ich głównie islamscy bojownicy, którzy sympatyzują z Bractwem a także miejscowa filia tzw. Państwa Islamskiego. W ostatnim czasie ofiarami ataków padają też egipscy Koptowie, których islamiści oskarżają o sprzymierzenie się z armią.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Cegielski/AFP/BBC/RTR/Al-Ahram/to/

COMMENTS